Läti president nimetas Maris Kučinskise peaministri kandidaadiks

{{1452679263000 | amCalendar}}
Foto: Läti seimi veebileht

Läti president Raimonds Vējonis nimetas kolmapäeval Roheliste ja Talurahva Liidu (ZZS) parlamendisaadiku Maris Kučinskise peaministri kandidaadiks.

Mitmekordne seimisaadik Kučinskis juhib parlamendis kestliku arengu komisjoni. Ta on olnud regionaalminister ja mitme seimi koosseisu liige

Eelnevalt on ta olnud ka Läti kirdeosas asuva Valmiera linna meer.

Kučinskis oli ka nüüdseks tegevuse lõpetanud, kuid omal ajal mõjuvõimsa Rahvapartei asutajaliige.

Kučinskis ütles ajakirjanikele, et tema nimetamine ei ole võit, vaid uue etapi algus valitsuse moodustamisel.

"Me oleme liikunud järgmisesse etappi, kus meil tuleb arutada prioriteete ja seda, kuidas moodustada valitsus, mis toimiks ühtse meeskonnana ja teeks tööd Läti arengu heaks," sõnas ta.

Kučinskise sõnul ei pea ta korraga läbirääkimisi mitme parteiga, vaid arutab kõigepealt uue valitsuse moodustamist oma senise võimukoalitsiooni partneri Ühtsusega.

Kindlust, et Kučinskisest peaminister saab, aga pole. Ta ise on öelnud, et täna on tal 100-kohalises seimis vaid 37 toetajat, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mis edasi saab, sõltub suurimast võimuparteist Ühtsus, kelle liider ja ka ise peaministriks pürgiv Solvita Aboltina on öelnud, et ei näe ühtki põhjust Kučinskist toetada.

Tegelikult on rohkem kui kuu aega kestnud segaduse taga Ühtsus ise, kes vaevleb sisetülide käes.

President Raimonds Vējonis üritaski läbi rääkida Ühtsuse liikmete või nende toetajatega, kuid päris mitu kandidaati ütlesid "ei". Lõpuks jäi Ühtsuse enda ettepanekul peaministriks pürgima seimi eelarvekomisjoni juht Karlis Šadurskis, kuid talle eelistas president Maris Kučinskis. Miks, pole Vējonis õieti põhjendanudki.

"Kutsun kõiki seimis esindatud parteisid põhjalikult mõtlema, tegutsema kiiresti ja jõudma tulemuseni. Valitsuse peaksime ametisse kinnitama võimalikult kiiresti," rääkis president.

Kolmas koalitsioonipartner, Rahvuslaste Ühendus, ilmselt toetab Kučinskist järgmise peaministrina, sest too olla lubanud viia riigieelarvelise õppe ka kõigis rahvusvähemuste koolides üle läti keelele ja teatanud, et vabatahtlikult ei võta Läti vastu ühtki põgenikku.

"Minu arvates peaks koalitsioon koosnema kolmest osapoolest. Loodan, et läbirääkimistel osaleb Ühtsus täies koosseisus. Usun, et keegi pole riigis huvitatud sellest, et see erakond laguneks," rääkis Kučinskis.

Eesti poolt vaadates aga võiks Läti saada peaministri, kes tunneb väga hästi Eestit ja on pälvinud Maarjamaa Risti II klassi teenetemärgi. Kučinskise kodukoht on Strenči omavalitsuses, mis on Eesti piirile lähedal.

Vējonis kohtus täna kahe võimaliku peaministrikandidaadiga.

Kell 9 hommikul saadi kokku Roheliste ja Talurahva Liidu (ZZS) kandidaadi Maris Kučinskisega ning tund aega hiljem erakonna Ühtsus kandidaadi Kārlis Šadurskisega.

President kutsus mõlemad kandidaadid vestlusele, et uurida nende prioriteete ja eesmärke ning võimalusi moodustada stabiilne ja toimiv valitsus.

Keskpäeval oli Vējonisel iganädalane kohtumine ametist lahkuva peaministri Laimdota Straujumaga.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael, Ragnar Kond

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: