Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadur: üks naistevastase vägivalla põhjus islamimaades on patriarhaalsus

Foto: Murad Sezer/Reuters/Scanpix

Naistevastane seksuaalne vägivald ja ahistamine on islamimaades üsna levinud ja nagu näitas Saksa ajakirjanike Kairos tehtud tänavaküsitlus, ei ole naistel kaitset sageli kuskilt otsida.

Kairos küsitletud naised tunnistasid, et isegi turvamehed, kes neid peaksid kaitsma, vaatavad neid sageli kui seksuaalobjekte, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Keegi ei kaitse sind käperdamise eest. Kui otsid abi, ei soovi keegi sind isegi ära kuulata. Isegi turvamehed passivad tüdrukuid liiderliku pilguga," rääkis Kairo elanik Isra Mahmood.

Araabia meeste sõnul tekitab neis sageli ulakaid mõtteid ümbritsev kultuurifoon ja naiste enda püüd seksikas välja näha.

"See on meie ühiskondade ja praeguse aja probleem. Vaatame palju filme, kus näeme naistevastast seksuaalset vägivalda ja see innustab, nagu seegi, kuidas tüdrukud ise riides käivad," ütles Kairos elav Omar Tarek.

Saksa islamiuurijate sõnul on araabia meeste rahuldamatuse taga ühiskondades valitsevad normid, mis ei luba noortel meestel end seksuaalselt välja elada.

"Põhjuseks on noorte meeste seksuaalne rahuldamatus ja mitte ainult Egiptuses, vaid kogu araabia maailmas. Tegelikult on abieluväline seks täielik tabu - mees võib olla seksuaalsuhetes vaid siis, kui ta on abielus. Kuid abiellumise vanus on küllaltki kõrge, sest pulmadele eelnevad pikad läbirääkimised ja kõik on seotud suurte summadega. Nii et noormees abiellub alles 30-aastaselt ja sellele eelneb pikk rahuldamatuse periood," selgitas globaalse islami teadusliku uurimise keskuse teadur Susanne Schroeter.

Osaks naistevastase vägivalla probleemist islamimaades on nende patriarhaalsus.

"Inimsuhted patriarhaalses ühiskonnas on sageli küllaltki vägivaldsed. See tähendab, et isad kehtestavad end vägivalla, eriti naiste- ja lastevastase vägivalla abil. Poisid näevad, et selline käitumine on normaalne. Teine asi on laialt levinud topeltstandardid - see, mis on lubatud meestele, ei ole alati lubatud naistele," ütles Schroeter.

Islami tundjad märgivadki, et naistevastane seksuaalvägivald araabia maades näitab ennekõike seal valitsevat topeltmoraali. On ju koraanis kirjas, et naiste suhtes peab valitsema absoluutne respekt. Mees ei tohi kunagi naisele isegi esimesena kätt anda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: