Jahimehed ja ametnikud pole jõudnud üksmeelele, kui palju hunte Hiiumaal elab ({{commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Mullu põhjustasid hundid Hiiumaal palju pahandust, sest murdsid aasta jooksul 110 lammast, kuid nüüd on lumi maha sadanud ja loodetakse edukat hundijahihooaega. Jahimehed ja keskkonnaametnikud on aga jätkuvalt eri meelt selles osas, kui palju hunte saarel ikkagi elab.

Käimasoleva jahihooaja alguses soovisid Hiiumaa jahimehed vähemalt 10 hundilaskmisluba, kuid lubasid saadi vaid 4, kinnitusega, et neid võib juurde saada kui eelmised on otsas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Jaanuari alguses saidki need hundid lastud ja olgugi, et juba sama päeva pärastlõunal tuli keskkonnaametist 4 lisaluba, tähendas viivitus, et hommikul edukalt alanud jaht tuli pooleli jätta.

"Probleemiks on võib-olla see, et me ei suuda ära määratleda ja kokkuleppele jõuda, kui palju neid hunte täpselt Hiiumaal on. Ministeeriumis arvavad ühte ametnikud, kes määravad oma otsustega limiidid ja jahimehed arvavad midagi muud," ütles Hiiumaa jahimeeste seltsi Laasi jahtkonna vanem Lembit Lühi.

Kuna eelmised talved on olnud lumevaesed, pole õnnestunud huntide populatsiooni suuruse määramine jälgede abil. Metsloomade arvukuse hindamisga tegeleva keskkonnaagentuuri spetsialist ei nõustu aga jahimeeste hinnanguga, et hunte on Hiiumaal paarikümne ringis.

"Kui jahimehed hindavad huntide arvukust, annavad nad hinnanguliselt arvukuse. See on tüüpiline, mitte ainult Hiiumaal, vaid igal pool mujal ja mitte ainult Eestis, vaid igal pool, et hinnatakse huntide arvukus üle sellepärast, et hunt on hästi liikuv loom ja sellega ei arvestata piisavalt," selgitas keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna juhtivspetsialist Peep Männil.

Viimase kolme aasta jooksul enam kui sada lammast huntidele kaotanud Henry Laanemäe ütles, et sellises olukorras ei ole mõtet enam lambaid pidada ja rannaalasid, mida kari puhtana hoidis, tuleb nüüd niita traktoriga.

"Üldiselt see loomapidamine tuleb ära lõpetada nii kauaks, kuni ametnikud oma tegude eest vastust ei hakka kandma. Ega siin ei ole valikuid. Otsused tehakse üleval, kui palju hunte peab olema ja meil tuleb lihtsalt selle järgi käituda, kuidas siis olukord kujuneb," rääkis ta.

Peep Männili sõnul saab täpsemalt öelda, kui palju hunte saarel olla võib, kui on saadud ülevaade ka andmetest, mis on kogutud lumisel ajal. Optimaalseks huntide arvuks loetakse Hiiumaal kahte kuni kolme isendit.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: