Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Merkeli juurde saadetud põgenikud viidi Baierimaale tagasi

Varjupaigataotlejate buss eile Berliinis
Varjupaigataotlejate buss eile Berliinis Autor/allikas: John MacDougall/AFP/Scanpix

Buss 31 Süüria põgenikuga, kelle Baieri liidumaa ametnik protestiks Berliini liidukantsler Angela Merkeli juurde tahtsid viia, pöördus reedel tagasi linna, kust teele oli asutud.

Süürlaste Berliini saatmise idee autor, Baierimaa kohalik ametnik Peter Dreier oli nimetanud ettevõtmist "meeleheitlikuks sammuks", sest liidumaa ägab eelmisel aastal Saksamaale 1,1 miljonit põgenikku ja migranti toonud rände koorma all.

Põgenikud jõudsid reedel tagasi Landshuti linna, kust oli neljapäeva hommikul teele asutud. Berliini on sealt 570 kilomeetrit.

Ettevõtmine kukkus läbi, sest Merkel keeldus oma töötajaid Baieri ametnikuga rääkima saatmast.

Berliini kantsleri ametiresidentsi juurde jõudnud bussi sisenesid seevastu linnavalitsuse esindajad, kes pakkusid süürlastele ööseks peavarju.

Bussi ümber kogunes ligikaudu 100 ajakirjanikku ja lähikonnas avaldasid kaks tundi meelt Merkeli vastased, samal ajal kui Berliini ja Baieri ametnikud bussis tõsiste nägudega läbirääkimisi pidasid. Põgenikud jälgisid neid sihtivaid telekaameraid üha süveneva umbusuga.

Lõpuks lahkus buss politseieskordi saatel ning Dreier väljendas pettumust, et Merkeli esindajad temaga rääkima ei tulnud.

Ta lubas kogu seltskonnale hotellis ööbimise välja teha.

Reede hommikul sõitis buss Landshuti tagasi.

Berliini linnapea Michael Müller nimetas retke süürlastega märgiks kohalike valitsuste "solidaarsuse purunemisest" põgenikekriisis. Baieri sotsiaaldemokraatide juht Florian Pronold ütles, et kõik see oli lihtsalt reklaamitrikk.

Kõik bussis viibinud süürlased on ametliku varjupaigataotleja staatusega ja võivad vabalt Saksamaal ringi liikuda. Vaid üks neist oli otsustanud Berliini jääda ja teine tahtis minna Bremenisse, mis asub Põhja-Saksamaal.

Ajakirjanikel õnnestus pikapeale teada saada, et Baieri ametnikud olevat süürlastele lubanud, et "Berliinis on olukord parem".

Autoga kaasa sõitnud Dreier öelnud vahepeatuses teel Berliini, et "Berliinis võetakse meid kantsleriametis vastu ja viiakse siis korteritesse".

"Me oleme poliitiliseks jalgpalliks Berliini ja Baieri vahel ja meid kasutatakse migratsiooniolukorra muutmiseks," tõdes üks põgenik.

Reisil oli probleeme algusest peale. Kõigepealt muutus esialgu Berliini sõitma pidanud 51 süürlasest 20 meelt ja otsustas Landshuti jääda.

Poolel teel pidi buss tagasi pöörduma, sest üks reisija oli peatuskohas maha jäänud. Reedel Baierisse tagasi sõites oli Saksamaa paksus lumes ja tuiskas.

Varjupaigataotlejate saabumine Berliini:

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: