Põhja-Korea nõuab tuumakatsetustest loobumise eest rahulepingut USA-ga

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Põhja-Korea liider Kim Jong Un inspekteerimas oma allveelaeva. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Põhja-Korea teatas reede õhtul, et võib loobuda tuumakatsetustest USA-ga rahulepingu sõlmimise ja Ühendriikide ning Lõuna-Korea iga-aastaste sõjaväeõppuste peatamise eest.

Riigimeedias avaldatud Põhja-Korea avaldus kordab pakkumisi, mille Washington on varem tagasi lükanud. USA tahab, et Pyongyang võtaks endale kohustuse loobuda täielikult tuumarelvadest.

Põhja-Korea välisministeeriumi pressiesindaja nimetas 6. jaanuari väidetavat vesinikupommikatsetust õigustatud sammuks riigi säilimise tagamisel välisohtude vastu.

"Vastuseks USA jätkuvale meie suveräänsuse rikkumisele ja ähvardavatele provokatsioonidele omandame kõik vajalikud tuumarünnaku- ja tuumavastulöögivõimed, ent ei kavatse mõtlematult oma tuumarelvi kasutada," vahendas ametlik uudisteagentuur KCNA ametniku sõnu.

Pressiesindaja nimetas Lõuna-Korea otsust taastada kahe riigi piiril Põhja-Korea vastased propagandasaated "veidraks" provokatsiooniks.

Stalinistlik riik on nimetanud USA ja Lõuna-Korea iga-aastaseid sõjaväeõppusi sissetungiharjutuseks, ehkki Soul ja Washington on korduvalt kinnitanud, et õppused on kaitseotstarbelised.

Põhja-Korea teatas 6. jaanuaril vesinikupommi esmakordsest edukast katsetamisest. Pyongyangi väitel oli tegemist "miniatuurse" vesinikupommiga. Mitme lääneriigi hinnangul oli ilmselt tegu tuumapommiga.

Riigis registreeriti veidi enne seda maavärin magnituudiga 5,1.

Põhja-Korea eelmised tuumakatsetused aastatel 2006, 2009 ja 2013 tõid kaasa ÜRO sanktsioonide laine.

ÜRO Julgeolekunõukogu teatas kolmapäeva õhtul erakorralise istungi järel, et asub ette valmistama täiendavaid sanktsioone Põhja-Koreale.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: