Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kölnis elav eestlanna: pipragaas on otsas ja enesekaitsekursused välja müüdud

Foto: Wolfgang Rattay/Reuters/Scanpix

Kuuendat aastat Kölnis elav eestlanna Brett Orloff rääkis, et kuigi avalikult aastavahetusel toimunud naistevastastest rünnakutest avalikult palju ei räägita, on linlased siiski ettevaatlikud ja hirmul. Nii näiteks on pipragaas poodidest otsas ning enesekaitsekursused välja müüdud.

Brett Orloff tõdes ETV saates "Hommik Anuga", et uusaastaööl toimunud migrantide seksuaalrünnakud naiste vastu on keeruline teema, mida ehk arutatakse vaid kitsamas sõpraderingis, kuid avalikult niisama mitte.

Ehkki linnapildis mingit välist muutust märgata ei ole, kui välja arvata raudteejaama ümbrusse lisandunud patrullivad politseinikud, väljendab inimeste muret ja hirmu oma tagala kindlustamine: pipragaas on poodidest otsas, enesekaitsekursustele on ootejärjekorrad.

Orloff oli, nagu teisedki Kölni elanikud, kriitiline politsei suhtes, kes vaikis esialgu uusaastaööl toimunud rünnakud maha.

"See tuli meediasse suure hilinemisega ja seda kritiseeritakse tohutult. Kölni politsei andis oma pressiteates ju kõigepealt kodanikele teada, et väga rahulikult möödus see öö, kuna nad kartsid, et see on nii tundlik teema," selgitas Orloff.

Samas kinnitas Orloff, et linnapildis mingeid migrantide masse silma ei torka ning samuti hoiatas ta üldistamise eest.

"On peresid, kes on tulnud siia sõja eest pakku ja nemad ei võta ühtegi sammu ette, mis nende staatust siin võiks kahjustada, sest nad on võtnud nii pika reisi ette ja tahavad alustada siin uut elu ning on väga-väga tänulikud, et neil see võimalus on," selgitas Orloff.

Kahte tüüpi migrandid

"Kahjuks on siia kogunenud ka terve hulk 20-ndates noori vihaseid mehi, kes on pärit reeglina Põhja-Aafrika riikidest ja kes ilmselt juba väga hästi teavad, et neil ei ole mingit lootust siin pagulasstaatust või elamisluba või tööd saada ja kes saadetakse varem või hiljem oma kodumaale tagasi. Ilmselt neil ei ole mitte midagi kaotada," osutas Orloff probleemile.

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel on Kölni sündmuste peale võtnud varasemast migrandisõbralikust joonest märksa rangema ning algatanud seadusemuudatuse, millega oleks lihtsam varjupaigataotlejatest seaduserikkujaid maalt välja saata.

"Inimesed on kindlasti murelikud, sest migrante on nii palju ja nende integreerimine siinsesse ühiskonda kujuneb kindlasti pikaks ja aeganõudvaks tööks," tõdes Orloff.

Kas Kölni sündmused ka kuidagi turismi mõjutavad, selgub ilmselt veebruaris, kui toimub karneval, mis toob tavaliselt kokku miljon inimest. Ka Kölni elanikud ise on hakanud mõtlema, kas on turvaline sellisest massikogunemisest seekord osa võtta.

"Köln on väga tolerantne ja avatud linn, sellepärast mul ongi nii kahju, et see just siin juhtus," nentis Orloff.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: