Tulevikus võib ülikooli pääseda ka keskhariduseta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Haridus- ja teadusministeerium.
Haridus- ja teadusministeerium. Autor/allikas: Scanpix

Haridusministeerium kaalub 2019. aastast käivitada süsteemi, mille järgi võib Eestis ülikooli pääseda ka keskhariduseta inimene, kui tema oskused ja teadmised vastavad ülikooli nõuetele.

VÕTA ehk varasema õpi- ja töökogemuse arvestamine on Eesti ülikoolides olnud kasutusel juba kümme aastat ja ka üldharidus- ja kutsekoolides saab oma varasemat õpi- ja töökogemust maksma panna, mistõttu ei sunnita inimest sama asja ainult põhimõtte pärast enam uuesti õppima.

Haridus- ja teadusministeeriumi kutsehariduse osakonna juhataja Helen Põllo leiab, et VÕTA võiks olla senisest veel tulemuslikum, kui oskusi arvestataks ka eelneva haridustaseme puudumisel.

„Inimene, kellel näiteks ei ole eelmist haridustaseme tunnistust, ta ei ole lõpetanud gümnaasiumi, et tal oleks loodud võimalus siseneda kõrgkooli, või veel olulisem, kui tal ei ole põhikooli lõputunnistust, et mis tingimustel ta saaks siis näiteks viis aastat hiljem, kui tal tekib vajadus ja huvi minna gümnaasiumiharidust omandama, uuesti sellesse gümnaasiumisse siseneda nii, et ta ei peaks hakkama põhikoolis algusest peale.“

Mitme ülikooli esindajad ütlesid, et idee lubada ülikooli keskhariduseta inimesi, on arutamist väärt, aga esmalt peaks paika saama see, kes ja kuidas peaks asuma teadmisi ja oskusi hindama, mille alusel põhiharidusega inimene ülikoolikõlblikuks tunnistada.

Tartu ülikooli õppeprorektor Mart Noorma sõnul ülikoolidel seda kompetentsi ja raha pole.

Noorma sõnul võiks olla lahenduseks ENIC/NARIC (rahvusvahelised võrgustikud, mis on loodud välisriigis omandatud hariduse õige ja õiglase tunnustamise lihtsustamiseks ning akadeemilise ja tööalase liikuvuse soodustamiseks) tüüpi hindamisagentuuri loomine, ent see eeldab, et ühiskonnas on laiendatud VÕTA vastu ka reaalne huvi.

Ideed toetab piisava läbimõtlemise korral ka Tallinna ülikooli arendusprorektor Eve Eisenschmidt.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: