Raport: Iraagis lokkab kohutav vägivald, tapetud on ligi 20 000 inimest

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Äärmusrühmituse ISIS võitlejad, arhiivifoto. Autor/allikas: AFP/Scanpix

ÜRO värske raporti kohaselt kannatavad Iraagi tsiviilisikud endiselt kohutava vägivalla all.

Raportis märgitakse, et alates 2014. aasta jaanuari algusest kuni 2015. aasta 31. oktoobrini tapeti Iraagis vähemalt 18 000 tsiviilisikut. Vigastatuid oli samal perioodil rohkem kui 36 000, vahendas BBC.

Siseriiklikke põgenikke olevat hetkel umbes 3,2 miljonit.

Kõige rohkem sooritab tsiviilisikute vastaseid kuritegusid äärmusrühmitus ISIS. Näiteks on terrorirorganisatsiooni käes orjuses endiselt umbes 3500 naist ja last. ISIS-e tegusid saab raporti autorite hinnangul käsitleda nii sõjakuritegude, inimsusevastaste kuritegude kui ka genotsiidina.

ISIS-e võitlejad on tsiviilisikuid tapnud ka võigaste avalike hukkamiste käigus - registreeritud on nii mahalaskmisi, peade maha raiumist, buldooseriga üle sõitmist, elusalt põletamist kui ka hoonete katustelt alla viskamist.

Naistevastast vägivalda iseloomustab aga lõppenud aasta juunis Mosulis aset leidnud juhtum. ISIS-e võitlejate koraanitundmise võitluste kolm parimat said igaüks auhinnaks uue seksiorja.

Samas on tsiviilisikute vastaseid kuritegusid sooritanud ka valitsusväed, erinevad omakaitseüksused ning kurdide üksused.

ÜRO inimõiguste ülemvolinik Zeid Ra’ad Zeid al-Hussein ütles, et raport näitab selgelt, mille eest Iraagist pärit inimesed põgenevad. "See on see õudus, millega nad oma kodumaal silmitsi on," nentis ta.

Raporti koostasid ÜRO Iraagi abimissioon (UNAMI) ja ÜRO inimõiguste ülemvoliniku amet. Raport põhineb intervjuudel, mida tehti põgenike, vägivalla ohvrite ja tunnistajatega. Samas tunnistavad ka raporti autorid, et tegelik ohvrite arv võib olla suurem, sest andmed ISIS-e käes oleva territooriumi kohta on puudulikud.

Olukord naaberriik Süürias on paraku veel hullem. Viimaste ÜRO andmete kohaselt on seal siseriiklikke põgenikke 6,5 miljonit. 4,6 miljonit inimest on aga põgenenud naaberriikidesse. Iraaki on neist tulnud 245 000.

Süüria konfliktis on alates 2011. aastast tapetud rohkem kui 250 000 inimest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: