Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Visaginase tuumaelektrijaama projekt on ajutiselt kõrvale pandud

Rokas Masiulis
Rokas Masiulis Autor/allikas: AFP/Scanpix

Leedu energeetikaministri Rokas Masiulise sõnul on Visaginase tuumaelektrijaama projekti kavandamine ajutiselt kõrvale pandud, kuna turuolukord tuumaenergia müümiseks on ebasoodne.

"Oleme mõneks ajaks Visaginase jaama projekti peatanud, kuna turuolukord ei ole nii soodne. Lisaks ootame projektiga edasiliikumiseks seda, et meie Leedu elektriühendused Poola ja Rootsiga korralikult tööle hakkaksid ja elektrituru hinnad stabiilsemalt paika loksuksid," ütles Masiulis BNS-ile.

Masiulise sõnul on Balti riikide energiaturul praegu palju lahtisi ja ebaselgeid teemasid üleval ja tuumajaamaga liigutakse tõsisemalt edasi tõenäoliselt poole aasta kuni ühe aasta pärast.

Masiulis märkis, et tema ametis oleku aja jooksul on Eesti valitsus olnud konstruktiivne koostööpartner Visaginase tuumaelektrijaama rajamise projektis, kuid samas näeb ta siiski, et Eesti pole tuumaelektrijaamast nii palju huvitatud kui Leedu.

"Mul on olnud Eesti kolleegidega hea koostöö, kuid samas on mõistetav, et kuna põlevkiviõli tootmine on Eesti jaoks väga perspektiivikas ja Eesti energiaturul toimub niigi üle pakkumine, ei ole lisaenergia tuumajaama näol eestlaste esimene vajadus," ütles Masiulis.

Masiulise sõnul vajaks Leedu tuumajaama kindlasti rohkem, kuna peab end tuumaenergia riigiks ja lisaks on Leedul ka praktiline vajadus lisaenergia olemasoluks ja julgeoleku tagamiseks suurem.

Masiulise sõnul on tal olnud ametis oldud aja jooksul konstruktiivne ja sisukas koostöö nii Urve Palo kui ka Kristen Michaliga. Kindlasti ei ole näha, et keegi meelega takistaks, nagu on varem meediast läbi käinud, märkis Masiulis.

Lisaks tõi minister välja, et praeguseks on Leedu valitsus esitanud Eesti kolleegidele tuumajaama kulude ja tasuvuse analüüsi ja praegu ootadakse vastuseid.

Visaginase tuumaelektrijaama plaanitav ühikuvõimsus on 1250-1300 megavatti. Praeguste turutingimuste juures maksaks Visaginise jaama megavatt-tund umbes 50 eurot.

Ajakirjaniku reisi eest Leetu tasus Euroopa Komisjon.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: