Tehnikahiide süüdistatakse lapstööjõu kaudses kasutamises

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kongo elanikud riigi lõunaosas asuvas koobalti kaevanduses Autor/allikas: Kenny Katombe/Reuters/Scanpix

Inimõigusorganisatsioon Amnesty International süüdistab paljude teiste tehnoloogia ettevõtete seas ka turuliidreid Apple'it, Samsung'i ja Sony selles, et firmad ei tee piisavalt järelvalvet tooraine tarnijate suhtes, kes kasutavad näiteks Kongo koobalti kaevandustes lapstööjõudu.

Amnesty avaldatud raportist, kus uuriti koobalti kaevandamist Kongos, selgub, et ohtlikes karjäärides töötavad lapsed, kellest mõned on alles 7-aastased, vahendas BBC.

Kongo on maailma suurim koobalti tootja ning seda toorainet kasutatakse liitium-ioon akude tootmises. Samas kaevanduses töötavatel inimestel on Amnesty väitel täheldatud pikaajalisi tervisekahjustusi ja karjäärides on toimunud ka mitmeid surmaga lõppenud õnnetusi.

Raportist selgub, et ajavahemikul september 2014 kuni detsember 2015 hukkus Kongo koobalti kaevandustes vähemalt 80 inimest. Samuti kogus inimõigusteorganisatsioon ütlusi lastelt, kes on väidetavalt on karjäärides töötanud.

Näiteks 14-aastane orb Paul, kes alustas kaevanduses tööd 12-aastasena, ütles uurijatele, et viibis tööajal 24 tundi kaevanduses ehk ta saabus tööle hommikul ning lahkus kaevandusest järgmise päeva koidikul. "Kasuema soovis mind kooli saata, kuid mu kasuisa oli selle vastu ning sundis mind töötama kaevanduses," rääkis Paul.

UNICEFi hinnangul töötab Lõuna-Kongo kaevandustes ligikaudu 40 000 last.

Tehnoloogia ettevõtete sõnul on neil null-tolerants lapstööjõu kasutamise osas. "Me pole kunagi tolereerinud alaealise tööjõu kasutamist meie tooraineahelas ning me oleme uhked turvameetmete üle, mida me oleme rakendanud tooraine hankimisele," kirjutas Apple, kes märkis, et hindab hetkel koobalti kasutamise otstarbekust oma tootmises.

Ka Samsung märkis, et viib pidevalt läbi järelevalvet oma tooraine tarnijate suhtes. "Kui järelevalve käigus avastatakse, et mõni tooraine tarnija kasutab lapstööjõudu, siis katkestatakse ettevõttega momentaalselt kõik lepingud," rõhutas Samsung.

Sony märkis, et on tarnijatega arutanud inimeste töötingimusi ning analüüsinud inimõiguste olukorda erinevates ettevõtetes.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: