Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti inimõiguste aruanne pälvis tunnustust mitmes valdkonnas

Eesti delegatsioon
Eesti delegatsioon Autor/allikas: Välisministeerium

Välisminister Marina Kaljurand esitles eile Genfis ÜRO inimõiguste nõukogus Eesti inimõiguste ja põhivabaduste kaitset ja edendamist käsitlevat aruannet, mis pälvis tunnustust mitmes valdkonnas.

"Inimõiguste edendamine ja kaitse on Eesti jaoks nii riigisiseselt kui välispoliitiliselt teineteist täiendavad. Möödunud aastal lõppenud Eesti ÜRO inimõiguste nõukogu liikmesus andis meile nii oma riigi siseselt kui ka rahvusvaheliselt rõhutada inimõiguste olulisust,” ütles välisminister.

Kaljuranna sõnul keskendus Eesti ÜRO inimõiguste nõukogu liikmena naiste ja laste õigustele, sooaspekti arvestamisele konfliktilahenduses, võitlusele karistamatuse vastu, põlisrahvaste õigustele, väljendusvabadusele, internetivabadusele ning LGBTI õigustele.

Kaljurand andis ülevaate viimastest arengutest alates 2011. aastal toimunud Eesti inimõiguste olukorra ülevaatusest ning tõi esile mitmeid samme, mida on Eestil inimõiguste vallas lähiaastatel plaanis teha.

Näiteks jätkab Eesti vajalike ettevalmistustega, et ühineda isikute sunniviisilise kadumise eest kaitsmise konventsiooniga, naistevastase vägivalla ja perevägivalla ennetamise ning tõkestamise Euroopa Nõukogu Istanbuli konventsiooni ratifitseerimiseks ning astuda samme, et ühineda UNESCO konventsiooniga diskrimineerimise vastu hariduses.

Esitlusele järgnenud arutelul avaldas Eesti inimõiguste olukorra suhtes arvamust 73 riiki ning tunnustati Eesti edasiminekuid mitmetes valdkondades, näiteks mitmete inimõiguste alaste konventsioonidega, sealhulgas ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooniga ühinemise eest.

Positiivselt toodi esile Eesti tegevust väljendusvabaduse kaitsel ja edendamisel, seda ka virtuaalruumis, lisaks tunnustati 2014. aastal vastuvõetud kooseluseadust. Samuti toodi positiivse arenguna esile laste ombudsmani institutsiooni loomist ning soolise võrdõiguslikkuse nõukogu rajamist. Ära märkimist vääris ka Eesti tegevus rahvusvahelise kriminaalkohtu mõjukuse suurendamisel.

Riigid tundsid huvi ka Eesti vanglate olukorra kohta ning Eesti tegevuse osas n aistevastase vägivalla ja koduvägivalla vastu võitlemisel. Ka andsid liikmesriigid soovitusi ühineda mitme inimõiguste kaitset käsitleva rahvusvahelise konventsiooniga, tagada võrdõiguslikkuse volinikule tegevuseks piisav rahastus ning luua keskne riiklik inimõiguste kaitse organisatsioon.

Eesti inimõiguste olukorra teise ülevaatuse aruanne riikide antud soovitustega võetakse ÜRO-s vastu 22. jaanuaril, tervikaruanne kiidetakse heaks ÜRO inimõiguste nõukogu juunikuisel istungjärgul.

Eesti delegatsiooni kuulusid lisaks välisministeeriumile ka aruannet ette valmistanud justiitsministeeriumi, haridus- ja teadusministeeriumi, kultuuriministeeriumi, siseministeeriumi ja sotsiaalministeeriumi esindajad.

Inimõiguste olukorra teise perioodilise ülevaatuse jooksul vaadatakse üle kõikide 193 ÜRO liikmesriigi inimõiguste olukord.

18.-29. jaanuarini toimub Genfis Namiibia, Nigeri, Mosambiigi, Eesti, Paraguai, Belgia, Taani, Belau, Somaalia, Seišellide, Saalomoni saarte, Läti, Sierra Leone ja Singapuri inimõiguste olukorra ülevaatus.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: