Ginter: rohkemate parvlaevade tellimine Türgist oleks olnud liialt riskantne

Foto: Siim Lõvi /ERR

Tallinna Sadama korruptsiooni uurimiseks loodud parlamendikomisjoni juht Artur Talvik väidab, et kaks Poolast tellitud parvlaeva lähevad 17 ja pool miljonit eurot kallimaks kui samasugused Türgis ehitatavad laevad. Sadamajuhtide kinnitusel poleks Türgi ehitaja nelja alust tähtajaks lihtsalt valmis jõudnud.

Talviku sõnul avastas komisjon Türgis ja Poolas ehitatavate laevade hinnavahe tehastega sõlmitud lepingutest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tallinna Sadam avas meile ligipääsu nende serverile ja sealt me saime need dokumendid, aga siis kui tänane nõukogu kuulis seda ja väidetavalt eriti majandusministeeriumi esindaja, hakkasid nad nõudma erakordset vaikimist meilt," rääkis Talvik.

Tallinna Sadama juhtide kinnitusel tuleneb avalikustamise keeld laevaehitajatega sõlmitud lepingust. Tegu on tehase ärisaladusega, mille avaldamine oleks kriminaalkuritegu. Tallinna Sadama juhatuse liikme Carri Ginteri kaks alust tuli tellida kallima hinnaga Poolast, sest Türgi tehas poleks nelja laeva nõutud tähtajaks valmis saanud.

"Türgi tehas oli suuteline valmis ehitama kaks laeva ja need kaks sealt ka osteti. Võib-olla oleks saanud ka kolmanda, aga riskid oleks läinud suureks ja seetõttu tundub, et otsus oli mõistlik, et tuleb võtta kaks laeva hinnalt järgmiselt pakkujalt, kes oli Poola Remontowa laevatehas," selgitas Ginter.

Talvikul on teistsugune informatsioon. Riigikogu uurimiskomisjoni esimehe väitel on tegemist suurte ettevõtetega, kes on mõlemad väitnud, et nad suudaksid nelja laeva tellimuse täita. "Lisaks on olemas ka hinnapäringud teistelt tehastelt sarnaste laevade hinna kohta ja nendest selgub, et pigem Türgi hinnapakkumine vastab turuhinnale," selgitas Talvik.

Ginteri väitel oli tema esimene küsimus, kui ta Tallinna Sadama juhatuse liikmeks sai, kas altkäemaksu eest on ostetud laevad liiga kallilt. "See oleks andnud võimaluse esitada kahjunõude laevade turuhinna ja reaalselt makstud hinna vahe kohta, mille oleks võinud esitada endiste juhatuse liikmete vastu," ütles Ginter.

Advokaadi sõnul küsiti arvamust ka rahvusvahelistelt partneritelt. "Praeguse seisuga on näiteks Euroopa investeerimispank kinnitanud, et laevade hinnad nende hinnangul on pigem soodsad kui kallid," sõnas Ginter.

Talvik ütles "Aktuaalsele kaamerale", et praegu tegeleb parlamendikomisjon juba ka jäälõhkuja Botnica ostutehinguga. "Selle tehingu puhul uurime me samuti, kuidas kujunes aluse hind, miks just sellise hinnaga osteti ja kõike muud sellega seonduvat," rääkis riigikogu saadik.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: