Täna algama pidanud Süüria rahukõnelused lükkuvad edasi

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Süüria opositsiooni kohtumine Riyadhis Autor/allikas: AFP/Scanpix

Täna Genfis algama pidanud Süüria rahukõneluste järjekordne voor lükatakse tõenäoliselt edasi või jääb hoopis ära, sest tähtsamad osalised ei suuda kokku leppida, kes täpsemalt läbirääkimistelaua ääres kokku peaksid saama. Lisaks teatas diktaator Bashar al-Assadi režiim, et kuna nende sõjaväe tegevus on olnud viimasel ajal edukas, keelduvad nad edaspidi rahukõnelustel igasugustest järeleandmistest.

Saudi Araabial õnnestus eelmisel kuul ühe laua taha tuua Süüria sõjaline ja poliitiline opositsioon, kes nõustusid läbi rääkima tingimusel, et praegune riigipea Bashar al-Assad peab lahkuma. Seltskond, kes esialgselt pidi täna Genfis kõnelustel osalema, ei esinda sugugi ainult iseennast, vaid igaühel neist on mingi suur- või regionaalsest jõust toetaja ning just viimaste huvide kokkupõrked võivad kõnelused nurjata, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Erinevate rühmitustega on esindatud Türgi, Saudi Araabia, Venemaa ja Katar. Bashar al-Assadi peamine toetaja ja viimasel ajal Saudi Araabiaga tõsiselt tülli pööranud Iraan on rahukõnelused juba ette hukkamõistnud. Süüria kurde kõnelustele pole kutsutud, sest nemad jäid idee juurde iseseisvast Kurdi riigist, mis ei ole ühelegi eelpool mainitud toetajale meelepärane.

Ehkki kõik osapooled on ühel meelel, et ISIS-e terroriste läbirääkimistele ei oodata, tahab Saudi Araabia seal näha islamistlikku äärmusorganisatsiooni Ahrar ash Sham, mis oma kuulsuse poolest ISIS-st just väga palju maha ei jää. Samuti on organisatsioonil tihedad sidemed al-Qaeda Süüria haru al-Nusraga ning ka teise äärmusrühmituse Islamiarmeega, mida Saudi Araabia toetab.

Venemaale ja al-Assadile viimaste osalemine muidugi ei meeldi. Peale Saudi Araabia näeks Ahrar ash Shami osalemist kõnelustel meeleldi Türgi ja Katar. USA on teatanud, et kohtumisele on oodatud kõik liikumised välja arvatud need, kellel on liiga tihedad sidemed al-Nusraga või kes keelduvad võitlemast ISIS-e vastu. Samas Ahrar ash Shami kõrvale jäämist ameeriklased otseselt nõudnud ei ole.

Süüria opositsioon ise süüdistab Venemaad, et see proovib käskida ja keelata, millised rühmad kõnelustel osaleda võivad. 45 mässulist ja opositsioonirühmitust tegid ühisavalduse, milles öeldakse, et Venemaa asi pole otsustada, kes võib kõnelustele tulla ja kes mitte.

Avaldusele allakirjutanute meelest võiks Venemaa kõige pealt üldse lõpetada pommirünnakud Süürias ning lubada humanitaarabi sissepiiratud aladele ja alles siis hakata rahuprotsessi osas sõna võtma.

Kuidagi aga pole näha Venemaa kavatsust Süüria õhurünnakud sinna paika jätta, kuna viimastel päevadel on need ägenenud ning nende toel on Bashar al-Assadi väed mitmel pool edukalt edasi tunginud.

See tõstab aga Bashar al-Assadi ja tema juhitava üle-araabialise sotsialistliku partei Bathi eneseteadvust. Bathi kõrge ametnik Hilal al-Hilal teataski, et Süüria ehk Bashar al-Assadi valitsus ei kavatse enam järele anda milleski, milles ta viis aastat kestnud kodusõja jooksul järele andnud pole. Ühtlasi märkis kõrge esindaja, et Süüria saatus otsustatakse sõjaväljal, mitte läbirääkimiste laua taga.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: