Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kübarsepp kooseluseadusest: kompromissi leidmist takistab sotside jäikus

Foto: Martin Dremljuga/ERR

Õiguskomisjoni liikme ja Vabaerakonna saadiku Külliki Kübarsepa sõnul peaks leidma kooseluseaduse temaatikas kesktee, sest kõik fraktsioonid peale EKRE näevad vajadust seadusandluse järele, mis reguleeriks samasooliste paaride kooselu, kuid kompromissi saavutamist takistab sotside jäikus.

Külliki Kübarsepp tõdes saates "Uudis+", et tänase komisjoni otsusega ei ole kindel, millises ajaraamis kooseluseaduse rakendussätteid edasi menetletakse.

Vabaerakonna arvates oleks õige kokku kutsuda erakondade ülene ümarlaud, mis toimus ka eelmise riigikogu koosseisu ajal. Praegu ma tean, et täna peavad läbirääkimisi IRL ja sotsid, kuid teisi osapooli sinna kaasatud ei ole," tõdes Kübarsepp.

Vabaerakonna saadiku sõnul on kõik riigikogu fraktsioonid peale EKRE seda meelt, et samasooliste paaride kooselu reguleerivat seadustikku on vaja. "Neile peab leidma võimaluse, kuidas ühisvara osas kokkuleppeid sõlmida ning leidma lahenduse kaaslase ja laste ülalpidamise probleemile," selgitas Kübarsepp.

Vabaerakonna fraktsioon eeldab, et riik peab andma rohkem õigust neile paaridele, kes on võimelised põlvkondi jätkama, mistõttu on vabaerakondlastele vastu meelt sotside kooselu abieluga võrdsustamise printsiip. See on Kübarsepa sõnul kõige liberaalsem lähenemine, mida on Euroopa Liidus seni kasutatud.

Ühtlasi leidis Kübarsepp, et sotsiaaldemokraatide jäikus on pidurdanud erinevate lahenduste kaalumist. "Nad on otse välja öelnud, et nende jaoks on oluline, et abielu ja samasooliste kooselu oleksid võrdväärsed, kuid meie jaoks on see natuke arusaamatu, miks ei soovita leida keskteed," sõnas Kübarsepp, kes lisas, et kempluse taustal on ka saadikute personaalsed soovid.

Tema sõnul minnakse diskusiooni kasutades emotsioone ning jõu- ja hirmutamise meetodeid, mis aga Kübarsepa hinnangul pole kindlasti hea tava kohane. "Minu arvates kasutab õiguskomisjoni esimees Heljo Pikhof ära nõrku kohti ja eksitab teadlikult komisjoniliikmeid teatud kohtades," märkis Kübarsepp.

Õiguskomisjon lükkas kooseluseaduse rakendusaktide teise lugemise edasi, kuna komisjoni esimehe Heljo Pikhofi sõnul käivad praegu läbirääkimised, et saada kokku sättete vastu võtmiseks vajaliku 51 saadiku poolt hääled.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: