Siim Kallase hinnangul peaks Eesti EL-i eesistumiskava olema riskialtim ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Euroopa Komisjoni endise voliniku Siim Kallase sõnul peaks Eesti Euroopa Liidu eesistumiskava olema riskialtim ja käima välja suuri ideid, mis Euroopat muudaks. Kallase ettepanek üleeuroopalise maksudebati algatamiseks pälvis ekspertidelt vastakaid seisukohti.

Vähem kui kahe aasta pärast algava Eesti Euroopa Nõukogu eesistumisperioodi tegevuskava on siiani välja töötatud paar kolm aastat. Konkreetsemate ettepanekuteni jõutakse riigikantselei hinnangul järgneva kahe aasta jooksul, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Siim Kallase hinnangul on Eesti praegune eesistumisplaan riskivaba ja sisulist programmi Eestil eesistumiseks ei ole. Seetõttu käis ta välja idee alustada üleeuroopalist maksudebatti ja kaotada ka teistes riikides sarnaselt Eestiga ettevõtte tulumaks.

"Võiks teha ettepaneku maksupoliitika diskussioonis, mis on ka praegu üks Euroopa Komisjoni prioriteete ja mis kindlasti jätkub veel aastaid - tulla välja sellise ettepanekuga, et see maksumäär on null. Igaühel on valik, kas tahta seda teha või mitte. Kui mingi asjaga peale hakata, edasi viia, siis ei saa välistada, et see asi lõpuks juhtub," selgitas Kallas.

Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) rahanduse ja panganduse professor Kaersten Staehr nimetas aga Kallase ideed väga halvaks ja ütles, et teistele riikidele see ilmselt ei meeldiks.

"Ettevõtte tulumaksusüsteemid on riikides väga keerulised ja selle diskussiooni algatamine oleks õudusunenägu. Ideed, mille järgi maksustataks ainult dividende, oleme me Eestis proovinud ja see ei töötanud," selgitas ta.

Siiani on maksutemaatika olnud Euroopa Liidus suuresti iga liikmesriigi enda otsustada. Klen Jäärats riigikantseleist nentis, et Kallase tõstatatud maksuettepanek on tegelikult Eesti prioriteedi ehk digimajandusega seotud.

"Kui Eesti eesistumise ajal 2018 on see teema jätkuvalt laual, siis loomulikult Eesti eesistujana seda ka tihedalt ajab, kuid siseriiklikus vaates võib kindlasti öelda seda, et me oleme olnud oma hoiakult, vähemalt riigina, maksukonkurentsi toetav ja kindlasti lähtunud sellest, et otseseid makse ei ole otseselt mõistlik Euroopa Liidu tasemel reguleerida," rääkis Jäärats.

Tallinna ülikooli rahvusvaheliste suhete lektor Catly Kirna ütles kogu eesistumise temaatika kohta, et ilmselt ei olegi enam riikidel eesistumise ajal ühte suurt teemat, mida kommunikeerida.

"Paljudel riikidel ei olegi programmi, mis midagi väga kardinaalselt muudaks. Selles mõttes on Eesti väga sarnane. Ja kui mõnel ongi, siis mingeid väga suuri muudatusi ei ole üheski neist tulnud," ütles Kirna.

Eesti eestistumise programm esitatakse teistele liikmesriikidele detsembris 2017.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: