Vastsündinu perre kohustuslikus korras arsti saatmise vastu on nüüd lisaks perearstidele ka haigekassa ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Aurimas Mikalauskas/Creative Commons

Lastekaitsetöötajate ja sotsiaalministeeriumi arvates oleks väikelaste huvides see, kui perearstid peaksid lapse esimestel elunädalatel tegema kohustusliku koduvisiidi. Haigekassa ja perearstid arvavad, et selleks pole vajadust ning meditsiinilised eesmärgid saab täidetud ka arstipraksises.

Sotsiaalministeerium on uuendamas 0-18-aastaste laste tervisekontrolli juhendit ja sooviks muu hulgas taastada kohustusliku perearsti või -õe koduvisiidi vastsündinu perre. Siiani on selle kohustuslikkuse vajaduse seadunud kahtluse alla perearstid, nüüd on neid asunud toetama ka haigekassa, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Eile sotsiaalministeeriuimisse jõudnud kirjas seisab, et haigekassa peab oluliseks, et vastsündinud läbiksid mõistliku aja jooksul tervisekontrolli, kuid samuti peab kaaluma, kas on otstarbekas teha koduvisiite kõigile vastsündinutele.

Haigekassa juhi Tanel Rossi allkirjastatud kirjas seisab, et perearsti koduvisiit vastsündinu juurde üksinda ei taga kõigi sotsiaalsete riskide märkamist ega ka maandamist.

Pikaaegne lastearst ning praegune Tallinna abilinnapea Merike Martinson ütles, et tema peab perearsti visiiti vastsündinu koju esmatähtsaks.

"On väga tähtis, et perearst ja pereõde näeksid selle ema lapsega toimetulekut koduses olukorras: kuidas on tema rinnaga toitmine, kuidas ta saab hakkama hügieeniga... Tegelikult näeb ta ka seda ümbrust, kus laps kasvab, tema turvalisust," kirjeldas Martinson.

Martinsoni sõnul on näiteks Tallinnas 250 perearsti. Sündide arv aastas on aga nelja tuhande ringis. Seega pole koormus suur.

Tartu linnavalitsuse lastekaitseteenistsuse juhataja Merle Liivak ütles, et ka tema pooldab just arsti või õe visiiti.

"See võib olla tulemuslikum sellistel juhtudel, kui peres on madalamad sotsiaalsed oskused, madalamad vanemlikud oskused. See perearst või õde, kes visiidile läheb, juhendab vanemaid, kuidas olla oma beebile hea vanem. Ta võib märgata ka selliseid asju, mida vanemad ise lihtsalt ei oska märgata - näiteks et laps ei ole temperatuurile vastavalt riides," seletas Liivak.

Perarstide seltsi esimees Diana Ingeraineni sõnul on perearstid valmis oma tööd tegema, aga vastsündinud esimese koduvisiidi puhul ootab ühiskond Ingeraineni arvates neilt liiga palju.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: ERR raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: