Putin taunis Lenini ideed Nõukogude vabariikide võrdsusest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Lenini kuju ja Putini pildiga lipp
Lenini kuju ja Putini pildiga lipp Autor/allikas: Sergei Karpukhin/Reuters/Scanpix

Vene president Vladimir Putin selgitas esmaspäeval oma varasemat väidet, mille kohaselt Vladimir Lenin pani Vene riiklusele kellamehhanismiga pommi: Putini sõnul eksis Lenin oma vaidluses Jossif Staliniga rahvuslik-territoriaalse küsimuse üle.

"Öeldes, et me peame vaatama Nõukogude Liidu rajaja Vladimir Lenini ideedele uue pilguga ning rääkides meie riikluse loomisele pandud kellamehhanismiga pommist pidasin silmas Stalini ja Lenini arutelu selle üle, kuidas ehitada üles uut riiki, Nõukogude Liitu," ütles Putin Stavropolis Kogu Venemaa Rahvarinde plenaaristungil.

Presidendi sõnul tuli Stalin tollal välja Nõukogude Liidu "autonomeerimise" ideega. "Selle kohaselt pidid tulevase riigi piirkonnad muutuma NSVL-i osaks ning saama ulatusliku autonoomia. "Lenin kritiseeris Stalini seisukohta, pidades seda vääraks ja valesti ajastatuks," ütles Putin.

Lenin soovis Nõukogude Liidu moodustamist "täieliku võrdsuse alusel ja õigusega riigist lahku lüüa ning sellega pandi meie riikluse loomisele kellamehhanismiga pomm," lisas Vene president. "Seetõttu määratleti meie piirid täiesti meelevaldselt ja sugugi mitte alati õigustatult. Näiteks Donbass anti Ukrainale. Mis oli selle ettekääne? Suurendada proletariaadi osakaalu Ukrainas, et suurendada seal ühiskondlikku toetust. See on jamps."

"See ei ole ainus näide, on palju teisigi. Kultuuriautonoomia on üks asi, laialdaste riigivõimu õigustega autonoomia midagi muud, õigus lahku lüüa veel hoopis kolmas. See viis viimaks koos ebaefektiivse majandus- ja sotsiaalpoliitikaga riigi lagunemiseni ning see oligi kellamehhanismiga pomm. Pidades silmas oleviku võimalusi peame hoolikalt analüüsima kõike, mis on minevikus juhtunud," lausus Putin.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: