Kooseluseaduse jõustamisel terendab kompromiss ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP Photo/Scanpix

Riigikogu koalitsioonierakonnad on peaaegu jõudnud kokkuleppele kooseluseaduse rakendussätete muutmise osas, mis oleks vastvõetavad kõgile osapooltele.

Sotsiaaldemokraadid ja Reformierakond on koaltisooni kodurahu ja ühiskondlike pingete maandamise huvides valmis kaasa tulema IRL-i sooviga algatada põhiseaduse täiendus, mis kaitseks abielu vaid kui mehe ja naise vahelist liitu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tihedad konsultatsioonid koalitsioonparterite vahel, mida on vedanud Valdo Randpere, Urmas Reinsalu ja Andres Anvelt, on kooseluseaduse rakendussätteid muutnud.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Andres Anvelt rõhutas, et sooneutraalsuse juurde on jäädud, sest kedagi ei tohi diskrimineerida.

Rakendusaktidega minnakse tema sõnul aga piirama juba kehtivat lapsendusõigust, ka peresisest. "Aga me toome siia juurde palju laialdasemad õigused, mis puudutavad lapse ülalpidamiskohustust ja lapse kasvatamisõigust," selgitas Anvelt.

Muudatused plaanis

Muudatused annavad kooselupaari mittebioloogilisele vanemale vastastkusel kokkuleppel kohustuse lapse ülalpidamiseks ja mitmed õigused, nagu näiteks lapse nimel ID-kaardi taotlemine, ametlik suhtlemine haridusasutustega jne.

Lisaks kooselulepingu sõlmijatele pakuks uues kuues eelnõu kaitset ka vabaabielu paaridele, kes ei plaani sõlmida ei lepingut ega abielu.

Anvelti sõnul on oluline, et kohus saab õiguse arvestada selliste paaride lahkumineku korral laste kasvatamist reaalse panusena perekonna ühiskassasse.

Reformierakondlasest õiguskomisjoni liige Valdo Randpere peab oluliseks, et seadus võetaks vastu vähemalt 51 poolthäälega

"Ta on parem selles mõttes, et ta on suuremale osale riigikogu koosseisust vastuvõetavam ja ilma et ta oluliselt kaotaks oma sisulist külge," kommenteeris ta eelnõumuudatusi.

Koalitsioonis kooseluseaduse vastu kõige rohkem vastuseisu üles näidanud IRL nõuab põhiseaduse täiendust, mis kindlustaks abielu ainult mehe ja naise vahelise liiduna. Samuti peetakse oluliseks selgust saada seaduseelnõu lapsendamist puudutavates sätetes.

"Kui need asjad on paigas, siis ma usun, et nii mõnelgi IRLi liikmel, kes on riigikogus, tekib tahe oma senist seisukohta uusti üle mõelda. Kas ta seda muudab või ei muuda, see on igaühe sisemine asi," märkis Raivo Aeg (IRL).

Vabaerakond ei mõista, miks peaks perekonnaseaduses juba kirjeldatud abielu mõiste saama veel põhiseadusliku kaitse.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Jüri Adams (VE) leiab, et kui koalitsioon tahab põhiseadust muuta, siis mõelgu välja, mis sõnastust nad tahavad panna.

"Et siis millisesse põhiseaduse paragrahvi? Ma usun, et need puuduvad kuus allkirja 21-st saavad nad siit suure saali pealt kätte," prognoosis Adams.

Homme on kooseluseaduse rakendussätted arutlusel õiguskomisjonis.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: