Ladõnskaja: samasoolised paarid eksisteerivad, kuid IRL ei saa seda võtta normiks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

IRL-i fraktsiooni aseesimees Viktoria Ladõnskaja ütles stuudiointervjuus "Aktuaalsele kaamerale", et parteis mõistetakse, et samasoolised paarid eksisteerivad, kuid erakond ei saa seda võtta normiks. Ta avaldas lootust, et vaidlus seaduse jõustamiseks vajalike rakendusaktide üle ei pane punkti koalitsioonile.

Paratamatult jääb mulje, et see kooseluseduse teema on IRL-i valuvõttesse väänanud. Teil on ainult halvad valikud: kas minna oma põhimõtete vastu või riskida valitsuse kukkumisega?

Vastupidi. Meie maailmavaade on väga kindel. Oli väga kindel aasta tagasi ja on ka väga kindel praegusel hetkel. Siin on kaks põhimõtteliselt väga olulist asja. Esiteks, me ei ole homofoobid. Me saame suurepäraselt aru, et on olemas ka sellised inimesed, kes on samasoolistes paarides. Selge see, et ei saa üle ega ümber. Need inimesed eksisteerivad, kuid samas ei saa me erakonnana võtta seda normiks.

Teine asi, millest me rääkisime ka aasta tagasi, on see, et kooseluseadus ja rakendusaktid on väga vale õigusloome praktika. Selle vastu me ka seisime.

Praegusel hetkel on see kooseluseadus juba vastu võetud. Nüüd on küsimus, kuidas edasi minna. IRL on öelnud, et meil on kindel tahe. Esiteks see, et põhiseadusesse kirjutatakse see, mis asi on abielu. Ehk mehe ja naise omavaheline liit.

IRL on ka öelnud, teie parteikaaslane Mart Nutt on öelnud, et te ei tee mitte mingisuguseid kompromisse?

See ei ole kompromiss. See on see, mis eelkõige häirib meid antud olukorra juures. Leiame, et peaks olema selgelt vastatud, mis asi on abielu, ja see peaks olema põhiseaduses.

Teine asi, mis on sama oluline, on lapsendamise aspekt. Lapsendamise aspekt tähendab seda, et rakendusaktidest tuleb välja võtta lapsendamisõigus. Need on kaks vägagi printsipiaalset asja.

Seda võib tõlgendada nii, et rakendusaktid on muudetud poliitiliseks kaubaks?

Ei saa nõustuda, siin ei ole üldse kauplemisobjekti. Meie maailmavaade ja tahe on väga kindel. Juhan Partsi aspekt ei ole üldse kauplemise objekt. Kui me oleks tahtnud kaubelda, saanuks see lahenduse juba sügisel.

Kas IRL-i liikmed on oma otsustes vabad. Kuidas teie hääletate selles küsimuses?

See oli teada juba sügisel, et räägitakse palju, et meie oleme hästi karm fraktsioon. Vastupidi. Tean, et paljud Reformierakonna liikmed hea meelega hääletaksid teismoodi võrreldes teistega. Aga neil ei ole selleks võib-olla piisavalt palju õigust. Meil on hääletus vaba. See on otsustatud.

Kuidas teie hääletate?

Sõltub kõik sellest, mis on ka teiste koalitsioonipartnerite tahe. Näiteks see lapsendamise aspekt on minu jaoks väga oluline. Ka see, et abielu on eelkõige mehe ja naise vaheline suhe.

Kui need ettepanekud läbi lähevad, siis kuidas te hääletate?

Ma päris täpselt ei oskagi vastata veel, sest kõiki neist asju peaks paberi peal veel vaatama. Sellepärast, et see on väga keeruline ja juriidiline nüanss.

Kui rakendusakte ikkagi vastu ei võeta ja te olete ühes valitsuses partneritega, kes on täiesti erinevatel seisukohtadel. Kas olete valmis võtma vastutuse, kui valitsus laguneb teie hääletustulemuse tõttu näiteks?

Ma ei arva, et see on küsimus, mille põhjal saab kontrollida, milline on koalitsiooni tervis. Sellepärast, et kohe algusest peale oli teada, et seda küsimust koalitsioonileppes ei ole. IRL-il võib oma maailmavaade, mis ei lähe kokku koalitsioonipartneritega. Loodan väga, et antud küsimus ei pane punkti koalitsiooni seisule.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: