Mikser: erakonnaga, mida keegi ei juhi, on pagana raske koos valitseda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Riigikogu liige Sven Mikser väidab, et valitsuspartnerite vahel eile terendanud kompromiss kooseluseaduse jõustamiseks ei pidanud täna hommikul enam vett. IRL-i esimehe Margus Tsahkna sõnul pole aga midagi muutunud ning 51 poolthääle kokkusaamine pole partei mure.

Mikser kirjutas Facebookis, et "kooseluseaduse rakendusaktid jälle pikal lainel".

"Eile hommikul sõlmiti kolme koalitsioonierakonna esimeeste vahel kokkulepe, kuidas kooseluseaduse rakendusaktidega punnseisust välja tulla. Tegemist oli kompromissiga, mis nõudis kõigilt osapooltelt valusaid järeleandmisi. Meest sõnast, härga sarvest. Täna hommikul selgus, et IRL-i esimehel ei olnud oma erakonna ja fraktsiooni mandaati ega ka jõudu, et fraktsiooni oma selja taha rivistada," märkis Mikser.

"Sõnaga: erakond saatis oma esimehe pikalt ja ütles, et mingit kokkulepet ei ole. Kurb. Erakonnaga, mida keegi ei juhi, on pagana raske koos valitseda," kõlas Mikseri kriitika.

Tsahkna: me pole otsuseid muutnud

IRL-i esimees Margus Tsahkna ütles ERR-i uudisteportaalile, et ei näe vajadust Mikseri Facebooki-kirjutisi kommenteerida. "Miks ma peaks kommenteerima midagi, kus spinnitakse valet?"

Küll aga kinnitas ta, et IRL-i jaoks ei ole kooseluseadusega seoses mitte midagi vahepeal muutunud.

"Esiteks ei ole meie erakond algatanud kooseluseadust ega selle rakendussätteid. Me oleme väga selgelt öelnud välja, et oleme seadusele sellisel kujul vastu. See on meie erakonna seisukoht," rääkis Tsahkna.

Erakonna juhatus on otsustanud, et IRL kooseluseadust ei toeta. Samas on IRL-i juhatus otsustanud, et partei riigikogu liikmete hääletus on vaba. "Need on meie otsused. Neid ei ole muudetud ja neid ei kavatseta muuta," kirjeldas Tsahkna praegust olukorda.

Teine oluline aspekt on Tsahkna sõnul see, et IRL ei tegele sellega, et seaduse jõustamist kuidagi takistada.

"See ei ole meie teema, see ei ole meie eelnõu. Koalitsiooniläbirääkimistel leppisime kokku, et see ei ole ka valitsuskoalitsiooni teema," selgitas IRL-i juht.

Tõsi on Tsahkna sõnul see, et kuna eelnõud ei ole 51 saadikut toetamas, siis eelnõu algatajad on IRL-i poole pöördunud ja küsinud, mis on eelnõus vastuvõetamatu.

"Me oleme öelnud, et meile ei sobi näiteks samasooliste paaride lapsendamise teema. Meile ei sobi tegelikult ka sooneutraalsus, mis puudutab, kas isad jäävad isadeks, emad emadeks, naised naisteks," sõnas ta.

Tsahkna sõnul on IRL-i selge seisukoht, et abielu on mehe ja naise vaheline ühendus ja see, kui vähemused saavad oma õiguste regulatsioonid, ei lähe IRL-i maailmavaatega kuidagi segamini.

Tsakna sõnul on vajaliku 51 hääle kokkusaamine eelnõu algatajate mure ning kui toetajaid leitakse ka IRL-ist, siis partei on kinnitanud, et hääletus selles küsimuses jäetakse vabaks.

Vaata ka artikliga liidetud "Aktuaalse kaamera" videot.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: