Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lennureisijate andmed jõuavad nüüd politseini

lennuk
lennuk Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Sellest aastast edastavad lennufirmad broneeringuinfo andmeid automaatselt politsei- ja piirivalveametile (PPA), kus andmeid töötleb keskkriminaalpolitsei all töötav väike analüütikute osakond.

Peale PPA näevad andmeid ehk inimese nime, kuhu ta lendab, millal ja kust pileti ostis, millega maksis, ka kaitsepolitsei, maksu- ja tolliamet ning teabeamet, kirjutab Eesti Päevaleht.

Siseministeeriumi sisejulgeoleku asekantsler Erkki Koort ütles praegu on Eestis tegemist proovifaasiga, kuid veel esimesel poolaastal on see lõplikult rakendunud.

Tavareisija jaoks muudatusi pole, sest lennuettevõtted on selliseid andmeid juba aastaid kogunud ning nüüd edastatakse need lihtsalt PPA-le. Broneeringuinfo analüüsimine lihtsustab kurjategijate tabamist ja kuritegelike võrgustike tuvastamist, muu hulgas aitab see ennetada võimalikke terrorismiakte.

Rahvusvahelistel kurjategijatel on reisides kindlad käitumis- ja liikumismustrid, mille põhjal on võimalik kuritegelikku käitumist tuvastada ning infosüsteem analüüsibki selliseid kokkulangevusi.

Näiteks tabati 2010. aastal paigaldas terrorist Faisal Shahzad autopommi New Yorgi südames ja sajad ohvrid jäid olemata ainult tänu sellele, et pomm ei plahvatanud, sest terrorist tabati samasuguse analüüsisüsteemi abil.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: