WHO kuulutas Zika-viiruse tõttu välja globaalse hädaolukorra

{{1454324750000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Zika viirust ja teisi haigusi levitavate sääskede hävitamine El Salvadoris. Kasutatakse kemikaali. Autor/allikas: Jose Cabezas/Reuters/Scanpix

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) arutas täna erakorralisel kohtumisel Zika viiruse plahvatuslikku levikut ning otsustas kuulutada välja ülemaailmse hädaolukorra. Otsusega on Zika-viirus kuulutatud võrdväärselt ohtlikuks näiteks Lääne-Aafrikat laastanud Ebola-viirusega.

WHO ametnike sõnul on kiirelt ja ulatuslikult leviv Zika-viirus muutunud "mõõdukast ohust ärevust tekitavaks puhanguks", millega võitlemiseks on vaja ülemaailmset koordineeritud tegevust, vahendas BBC.

Kuigi enamikel juhtudel ei ole viirusel sümptomeid, seostatakse seda tuhandete laste aju alaarenguga Lõuna-Ameerikas.

Zika kuulutamine rahvusvaheliseks rahvatervise hädaolukorraks liigitab viiruse tõsiseks ohuks ning selle kõrvaldamiseks eraldatakse raha, ressursse ja teaduslike ekspertiise kiirendatud korras.

WHO tegevus on pärast Ebola puhangut Lääne-Aafrikas suure tähelepanu all. Organisatsiooni tegevust viiruse leviku tõkestamiseks on kritiseeritud. Samuti on kurdetud, et WHO viivitas liiga kaua hädaolukorra väljakuulutamisega.

Erakorralise töörühma kohtumisel viisid viirusetõrje-, viroloogia- ja vaktsiinieksperdid WHO peadirektori Margaret Chani hetkeseisuga kurssi.

WHO hinnangul on Zika-viirus praegu levimas rohkem kui 20 piirkonna riigis ning sellega on nakatunud tõenäoliselt miljoneid inimesi.

Zika-viirus on ohtlik väidetavalt seetõttu, et see võib ema kõhus oleva lapse aju arengut tõsiselt pidurdada ehk tekitada mikrotsefaaliana tuntud arenguhäiret. Brasiilias on viimasel ajal sündinud tuhandeid alaarenenud ajuga beebisid.

Samas pole seda seost veel suudetud teaduslikult ja kindlalt tõestada. Ka see on üks küsimustest, millega loodav töörühm peab aktiivselt tegelema hakkama.

Viirust kannavad edasi troopikas elavad sääsed. Erilist ravi viiruse vastu pole, samuti pole ka vaktsiini.

USA ametnike sõnul on aga Ameerika Ühendriikidel kaks võimalikku vaktsiini viiruse vastu. Riik võib alustada nende testimist inimeste peal selle aasta lõpus. Samas ei ole laialt levivat vaktsiini ilmselt saada veel mitu aastat.

Ladina-Ameerika riigid on jaganud kiirteste ja lubanud sääskede asupaiku hävitama hakata.

Eesti terviseamet teatas, et Zika-viirusnakkus on endeemiliselt levinud Aafrikas, Kagu-Aasias ja Okeaanias. Alates aprillist 2014 on täheldatud Zika-viirusnakkuse epideemilist levikut Kesk- ja Lõuna-Ameerikas. Riskipiirkonnad leiab Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) kodulehelt.

Zika-viirusnakkuse ennetamise põhimeede on sääsehammustuste vältimine riskipiirkondades viibimisel. Võimalik seos Zika-viirusnakkuse toimest rasedusele ja loote mikrotsefaalia tekkimise vahel on uurimisel, kuid täiendavate andmete saamiseni soovitab WHO ja ECDC rasedatele või rasedust planeerivatele naistele mitte külastada Zika-viirusnakkuse riskipiirkondi.

Samas on teoreetiliselt võimalik ka see, et Zika-viirus levib inimeselt inimesele sugulisel teel (kuna viirused võivad püsida mehe seemnevedelikus kuni 28 päeva pärast paranemist) või nakatunud doonorilt vireemia perioodil võetud vere kaudu.

Pikemalt saab Zika-viiruse kohta lugeda terviseameti kodulehelt.

Toimetaja: Merili Nael, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: