Helm: järgmise kümnendi alguseks võiks maksudeklaratsiooni esitamine olla ettevõtja jaoks ajalugu

Foto: Postimees/Scanpix

Maksu- ja tolliametis (MTA) antakse tänavu täishoog uue iseteeninduskeskkonna ja infosüsteemide loomisele, et aastaks 2020 asenduks maksudeklaratsioon pigem ameti aruandlusega. Sestap leiab MTA peadirektor Marek Helm, et Eestist võiks saada esimene riik, kus maksudeklaratsioonid üldse ära kaovad.

Eelmist aastat kokku võttes nentis täna maksuameti juht Marek Helm, et maksude laekumine ületas riigieelarve ootusi 136 miljoni euroga. Paremale maksulaekumisele aitas kaasa nii 1000-euroste arvete deklareerimise kohustus kui ka töötamise register, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui küsida, mida meil veel on kontrolliks vaja, siis ma ütleks, et midagi ei ole vaja, kuid nüüd saame uusi teenuseid lihtsustada, lihtsustada ja veelkord lihtsustada," selgitas Helm.

Seetõttu alustas maksuamet juba eelmisel sügisel uue infotehnoloogilise keskkonna väljaarendamist. Juba on käivitunud projekt Aruandlus 3.0, mis aitab ettevõtjate andmete esitamise koormust vähendada.

"Need andmed, mis tõesti vajalikud on, peaksid riigini jõudma siis täiesti automaatselt ehk otse ettevõtte majandustarkvaradest, mistõttu ei peaks raamatupidajad kuskil sisenema portaalidesse ja seal täitma elektroonilisi vorme," sõnas Helm.

Automaatne teabevahetus tähendaks seda, et riik annab ettevõtjale tagasisidet, kus teavitab esitajat sellest, mis on tema andmetega saanud, ja kuidas saaks ettevõtja seda teavet paremini kasutada.

Järk-järgult valmivate muudatustena võiks tulevikus e-maksuamet jõuda ka nutiseadmesse. Pank aga saadaks vajalikud andmed ettevõtja nõusolekul otse maksuametisse.

Seejuures on esimese riigina maailmas Eestis käivitunud koostöö internetis kaupu või teenust jagava ettevõttega. Nimelt on MTA peadirektori asetäitja Egon Veermäe sõnul koostöös Uberiga loodud füüsilistele isikutele mõeldud teenus juba valmis. "Plaanime lähiajal laiendada seda teenust ka FIE-de ja osaühingutele, et kui isik soovib tegeleda jagamismajanduse platvormil, siis oleks tal ka seal võimalus hoida enda maksuandmeid korras," rääkis Veermäe,

Maksu- ja tolliamet panustab tänavu uue süsteemi väljaarendamisesse märkimisväärseid vahendeid, kuid lisaks sellele soetab amet piirile salakauba tuvastamiseks 17 miljoni euro eest uued radarid.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: