"Välisilm": Lavrovi pressikonverentsil kõlanud süüdistus sai Saksamaal palju vastukaja ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Sergei Bobylev/TASS/Scanpix

Venemaa välisminister Sergei Lavrov andis eelmisel nädalal oma iga-aastase pressikonverentsi, vastates üle kolme tunni ajakirjanike küsimustele. Üks pressikonverentsil kõlanud süüdistus sai palju vastukaja Saksamaal.

Ajakirjanikke oli tänavu arvukamalt kui muidu - rohkem kui 450. Lavrov ise põhjendas seda sellega, et maailm on taas pöördepunktis ja Venemaa mängib selle pöörde juures olulist rolli, vahendas ETV saade "Välisilm".

Vene välisminister rääkis seekordsel pressikonverentsil reast rahvusvahelise elukuumadest punktides - Süüriast, Ukrainast, Põhja-Koreast, kus kõikjal soovib Venemaa tema sõnul õiglust jalule seada ja püüab anda oma panust kriiside lahendamisse. Kuid pressikonverentsi kasutas ta ka selleks, et rääkida maailma poliitikas praegu valitsevatest tendetsidest laiemalt - nii nagu Venemaa neid näeb. Eriti suhetest Läänega, mis praegu enam kui jahedad. Kuid Lavrovi arvates mitte Venemaa süül.

"Oleme valmis konstruktiivseks koostööks meie Lääne partneritega, sealhulgas Euroopa ja USA-ga. Oleme avatud järkjärgulisele koostöö arendamisele nendega, kuid üksnes ja eksklusiivselt võrdsetel ja vastastikku kasulikel alustel ilma teineteise siseasjadesse sekkumata ja respekteerides teise poole põhihuve," rääkis Lavrov.

Seda, et suhete halvenemine Läänega on viimastel aastatel toimunud Krimmi ülevõtmise ja Ukraina kriisi tõttu, Lavrov ei tunnistanud - küsimus on tema hinnangul ikka Lääne käitumises.

Seni näeme mittekonstruktiivse ja ohtliku käitumise jätkumist Venemaa suhtes, sealhulgas NATO tugevdamist meie piiride lähistel ja Euroopa ning Aasia raketikaitsesüsteemide loomist USA poolt, millesse Ühendriigid on haaranud ka Euroopa ja Kirde-Aasia riigid. Usume, et sellised sammud on destabiliseerivad ja lühinägelikud," märkis Venemaa välisminister.

Rääkides konkreetselt Euroopast, pidas Lavrov häirivaks, et sageli järgitakse sõnakuulelikult USA poolt seatud kurssi.

"Nüüd ei ole meie enam need, kes Euroopa kannul sammuvad ja anuvad: "Sõbrad, palun tehke midagi sanktsioonide kaotamiseks." Nii see ei ole. Nii kaua, kuni Euroopa järgneb kuulekalt USA-le, on meie fookuses soodustada seda, et Ühendriikide juhtroll ei mõjutaks Euroopa riikide poliitikat," selgitas Lavrov.

Sel samal pressikonverentsil teatas Lavrov, et Venemaal on Euroopa mõjukaima riigi, Saksamaaga ka üks konkreetne "kana kitkuda".

"Soovime Saksamaale edu ületamaks migrantidega seotud väga keerulisi probleeme. Ma loodan, et neid probleeme ei pisteta kalevi alla ja ei kordu samasugune lugu, nagu meie tüdruku Lizaga, kelle teadmata kadumist on mingil põhjusel pikka aega varjatud," süüdistas Lavrov.

Lavrovi sõnul püüab Saksamaa varjata, et 13-aastane Berliinis elav Vene päritolu Liza kadus 30 tunniks, sest sattus kooliteel kolme tumedanahalise sisserändaja kätte, kes teda vägistasid. Saksa välisminister Frank-Walter Steinmeier vastas Vene kolleegile, et teda üllatab see, kuidas Moskva püüab Saksmaa siseasjadesse sekkuda.

"See üllatas mind tõesti. Mingit põhjust ega õigustust ei ole seni uurimise all oleva 13-aastase tüdruku juhtumi kasutamiseks poliitilise propagandana, et mõjutada või õhutada Saksamaa sisest väitlust, mis on niigi keeruline, debatt migratsiooni üle.

Liza juhtumiga tegeleva Saksa prokuratuuri sõnul viitab kõik sellele, et tüdruk võis mõelda vägistamisloo ise välja.

"Esmalt ütles ta meile, et mitu meest röövisid ta ja vägistasid teda. Uurisime seda, korraldasime arstliku kontrolli. Mingisuguseid märke vägivaldsest röövimisest ja vägistamisest me ei leidnud," lausus Saksa prokuratuuri pressiesindaja Martin Steltner.

Venemaad selline põhjendus aga ei rahuldanud ja Lavrov tuli veel läinud nädala lõpul, Turkmeeniasse toimunud visiidi ajal teema juurde tagasi. "Kuna jutt käib Vene kodanikust, on meil õigus mitte oodata kuni juurdlustulemuste selgumiseni," sõnas ta.

Juttu, et Venemaa sekkuks Liza kohta info nõudmisega, pidas Lavrov naeruväärseks ja soovitas teiste riikide siseasjadesse sekkumist taunival Saksamaal peeglisse vaadata. Taas kõlas kaudselt mõte, et Venemaad koheldakse maailmas ebaausalt.

"Me ei sekku teiste riikide asjadesse. Inimõigustest rääkimist ei ole kunagi peetud siseasjadesse sekkumiseks. Meie Saksa sõbrad kommenteerivad aga tihti, palju enam kui meie, erinevaid Vene Föderatsiooni eluvaldkondi, mitte ainult inimõigusi, vaid ka teisi," ütles Lavrov.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: