Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

AK video: Soomaal tuli nn. viies aastaaeg erilise kiirusega

Soomaal ei jää viies aastaaeg ehk suur üleujutus ühelgi aastal tulemata, aga kevadise suurveega pole sellel seost, kuna viimastel aastatel on üleujutus olnud juba jaanuaris ja nüüdki hakkas see pihta jaanuari viimastel päevadel.

Soomaa rahvuspargi kodulehelt on paljud üleujutuse videoid juba vaadanud ja soovivad matkale tulla, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kohaliku matkakorraldaja Aivar Ruukeli telefon heliseb vahetpidamata ja nii tuleb asjade seis kõigepealt ise üle vaadata. Teise matkakorraldaja Algis Martsoo sõnul hakkas vesi tõusma alles neli päeva tagasi. "Siis oli siin veel kuiv maa, kuid nelja päevaga on vesi tõusnud kaks meetrit," rääkis Martsoo, kelle sõnul jätkab vesi tõusmist veel kolme või nelja päeva jagu.

Martsoo sõnul koguneb vesi Soomaale Sakala kõrgustikult. "Ehkki koha peal nii palju lund ei ole, siis voolab sulavesi siia kokku," selgitas Martsoo.

Matkakorraldaja ütleb, et juba viiendat aastat on veetõus toimunud jaanuaris, kuid seekord on eriline see, et veetõus oli erakordselt kiire. "Näiteks eile oli veetõus 70 sentimeetrit ööpäevaga, mis on väga eriline. See on nagu kevadine tõus, sest talvised on tavaliselt rahulikumad," märkis Martsoo.

Matkajuhtide jutu järgi on tänavu tegemist keskmise üleujutusega. Alates 2010. aastast olid mitu aastat erakordsed üleujutused, millele praegune veetõus siiski alla jääb, kuid siis olid ka väga lumerohked talved. Siiski on Soomaal praegugi, mida vaadata.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: