USA väejuhatus Euroopas uuendas strateegiat: peamine oht on Venemaa ({{contentCtrl.commentsTotal}})

USA relvajõudude Euroopa väejuhatus EUCOM uuendas jaanuari lõpus oma strateegiat. Värskendatud dokumendis on tõstetud peamiseks ohuks võimalik agressioon Venemaa poolt ning seal hoiatatakse, et viimase 25 aasta jooksul toimunud USA sõjalise kohaloleku vähendamine on Euroopa stabiilsuse ohtu seadnud.

12-leheküljelises dokumendis (US European Command Theater Strategy) loetletakse EUCOM-i prioriteedid järgmiseks 3-5 aastaks ning tuuakse välja hulgaliselt ohuallikaid. Ohtude hulgas on näiteks mainitud ka massilist põgenike sisserännet, finantskriisi, küberrünnakuid ja nakkushaiguste epideemiaid, vahendasid militarytimes ja eucom.dodlive.mil.

Kõige olulisemaks ohuks on strateegias nimetatud Venemaad ja viimase poolt praktiseeritavat "oma Euroopa naabrite suveräänsuse eiramist". Samuti juhitakse tähelepanu ka Venemaa sammudele, mis jäävad otseselt välja EUCOM-i vastutusalast, näiteks on fookusesse võetud Moskva sõjategevus Süürias.

"Venemaa kujutab endast püsivat väljakutset meie liitlastele ja partneritele mitmetes regioonides; seega on tegu globaalse väljakutsega, mis vajab ka globaalset vastust," nenditakse raportis.

Sellele väljakutsele vastamiseks peab EUCOM tegema koostööd teiste sõjaliste komponentidega tagamaks, et Pentagoni heidutusmeetmed on sünkroniseeritud ja saavutavad soovitud efekti ilma soovimatut eskaleerumist või provokatsiooni põhjustamata.

Lisaks peamisele ülesandele ehk Venemaa agressiooni heidutamisele nimetatakse strateegiliste eesmärkidena ka NATO tugevdamist, riikideülestele ohtudele vastamist ja USA lahinguvalmiduse säilitamist piirkonnas.

Euroopas on praegu umbes 65 000 USA sõdurit. 1980. aastatel ehk külma saja tippajal oli see arv rohkem kui 200 000.

Hoolimata Venemaa agressiivsusest, eriti seoses sammudega Ukrainas, on Pentagon seni üritanud vältida lisasõdurite saatmist Euroopasse, sest uued kriisid on esile kerkinud ka Lähis-Idas ja Vaikse ookeani piirkonnas.

EUCOM-i strateegias aga hoiatatakse, et Euroopa väljakutsetele tuleb pöörata täielikku tähelepanu, ja rõhutatakse NATO idapoolseid liitlasi silmas pidades, et ajutisest kohalolekust roteeruvate üksuste näol jääb väheks ja need ei saa asendada püsivat ning reaalset kohalolekut. "Virtuaalne kohalolek tähendab tegelikku eemalolekut," märgitakse raportis.

Tähelepanu juhitakse ka Euroopa geograafiale, sest piirkond on hädavajalik baas globaalsete operatsioonide jaoks. "USA infrastruktuur Euroopas ei võimalda ainult USEUCOM-il oma ülesandeid täita, vaid on hädavajalik ka vägede ja varustuse transiidiks läbi Euroopa, et toetada teisi missioone ja nõudmisi."

EUCOM-i pressiteate hinnangul oli 2015. aasta vaieldamatult kõige pingelisem aasta pärast külma sõja lõppu.

"EUCOM on teinud suurepärast tööd hoides tasakaalustatult fookuses nii revanšistlikku Venemaad, massilist migratsiooni teistest regioonidest kui ka Euroopas liikuvaid terroriste ning samal ajal pidanud kinni ka oma kohustustest NATO liitlaste ja partnerite ees," ütles USA Euroopa väejuhatuse ülem, kindral Philip M. Breedlove kommentaariks.

USA kaitseminister Ashton Carter teatas eile, et Ühendriigid kulutavad järgmisel aastal 3,4 miljardit dollarit "Venemaa agressiooni" tõrjumiseks ning USA sõjalise kohaloleku suurendamiseks Ida-Euroopas, et toetada oma liitlasi. Plaanidest olid varem kirjutanud ka mitmed USA väljaanded. 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: