Eksperdid: kooseluseadus valitsuskriisi pole toonud

{{1454531839000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Kooseluseadus on oluline teema, kuid valitsus selle rakendusaktidega seotud patiseisu pärast lagunema ei hakka, leiavad eksperdid.

Patiseis kooseluseaduse rakendusaktide teemal püsib ja koalitsioonipartnerite suhted pole just kiita, vahendab ETV saade "Foorum".

"Mina kriisi ei näe. Minu arust on kõik rahul. Taavi Rõivas ju ütles, et me võime vabalt kooseluseadust veeretada veel kolm aastat ja järgmine parlamendikoosseis siis mõtleb, mida sellega ette võtta. See kedagi ei ärrita. Ma arvan, et valitsus selle pärast kindlasti lagunema ei hakka, kuna paremaid võimalusi ju ei ole," rääkis Powerhouse'i kommunikatsioonibüroo juht Janek Mäggi saates.

Sama meelt on politoloog Tõnis Saarts.

"Pole kahtlust, et kooseluseadus on väga oluline temaatika, see läheb korda nii poliitikutele kui ka inimestele. Aga vaadates neid protsesse, ma küll ei ütleks, et tegemist oleks valitsuskriisiga või et koalitsioon kohe laguneks. Nagu Janek viitas, alternatiive ju pole. Häid teisi koalitsiooni kombinatsioone ei ole ja seetõttu see sundabielu kestab edasi: teatud pinged ja erimeelsused on, usaldamatust on rohkem, aga mingisuguseid lagunemise märke ma ei näe," rääkis Saarts.

Kui seoses kooseluseadusega on kõlanud loosungeid nagu näiteks, et Eestis on liidrite kriis ja varasemad suurpoliitikud oleksid olukorra kiiresti lahendanud, siis Saartsi sõnul on ajad ja väljakutsed praegu teised.

"Mõnes mõttes võib tõesti öelda, et kui võrrelda Eesti poliitika suurkujudega, siis tänased tipppoliitikud päris seda mõõtu pole, aga ajastu on teine ja väljakutsed teised. See, et praegu on koalitsioonis pinged, siis neid koalitsioone on teisigi olnud, kus on olnud pingeid. Ma küll ei tahaks näha peaministrit, kes rusikaga lauale lööb ja hakkab seal korda majja lööma, pigem tahaks näha peaministrit, kes suudab leida kompromisse ja mingisuguse vastuvõetava lahenduse kõigile partneritele ja mulle tundub, et sinna poole vist ka tüüritakse vaikselt," selgitas Saarts.

"Kui kriitiliselt öelda, siis mina arvan, et praegu on nagu kallerdise valitsus - ükskõik kust poolt tuul puhub, siis ta natuke võdiseb, aga midagi ei juhtu, siis ta võdiseb jälle teisele poole tagasi. Keegi nuga või kahvlit sinna süldi sisse löönud ei ole ja ei julge seda teha," lisas Janek Mäggi.

Aeg: IRL vassinud ei ole

Vastates saatejuhi küsimusele, kas eelmisel nädalal jõudsid koalitsioonipartnerid kooseluseaduse osas kokkuleppele, ütles Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) liige Raivo Aeg, et IRL vassinud ei ole.

"IRL on oma seisukoha kooseluseaduse kui sellise osas kujundanud juba siis kui baasseadus oli menetluses ehk kooseluseadus ise. Keegi pole seda seisukohta muutnud, pole ka arutatud, et seda seisukohta peaks muutma. Sellest johtuvalt tegi IRL omapoolse panuse, tulles vastu koalitsioonipartneritele, kuidas punnseisust välja tulla, kui peaminister erakondade esimehed laua taha nõupidamisele kutsus. Ja me tõime välja kõige oleulisemad seisukohad, valupunktid, mis on meile vastuvõetamatud tänases kooseluseaduses. Rääkida kokkuleppest või kokkuleppe murdmisest, pole alust ja see ei vasta ka tõele," rääkis Aeg.

"IRL vassinud ei ole. Erakonna esimees Margus Tsahkna hoidis kogu aeg, kui konsultatsioonid toimusid, eestseisust, juhatust, fraktsiooni sündmustega kursis, rääkis kui kaugele on jõutud, mis on laual olnud. Nii et sellest tulenevalt, et meil see info oli reaalajas olemas, võin väita, et mingit kindlat kokkulepet polnud sündinud," lisas ta.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) liikme Andres Anvelti sõnul oli temal aga eelmise nädala kolmapäeva õhtuks teadmine, et järgmisel hommikul kogutakse vajalikud allkirjad põhiseaduse algatusele.

"See teadmine oli kõigil neljapäeva hommikul kell 8, kuni hakkasid tulema sõnumid, et võtame aja maha. Kogu protsess tundus, nagu oleks sellele käsipidur peale tõmmatud, sest pool tundi enne istungi algust, kui pidi olema sisse antud põhiseaduse algatus, /.../ selgus, et tahetakse 51 allkirja kohe kokku saada, mis oleks olnud 15-20 min enne istungit võimatu," selgitas Anvelt SDE seisukohta.

Reformierakonna liige Valdo Randpere rääkis saates, et ühest küljest uskus ka tema, et kolmapäeva õhtul oli kokkulepe olemas. Teisalt aga tõdes ta, et ükski kokkulepe pole lõplik ega sündinud enne kui kõiges on kokku lepitud.

"Muidugi oli natuke üllatav, et nii viimasel hetkel tuli see 51 hääle nõudmine, aga sellegi poolest ma arvan, et eelmise neljapäevaga Eestis elu ei lõppenud ega alanud. Olen lootusrikas, et saame edasi kõnelda. Isegi kui me ei jõua selle 51 häälega kokkuleppele, siis ka elu ära ei lõpe," märkis ta.

Vabaerakonna liige Jüri Adams kõneles saates kooseluseaduse rakendusaktide eelnõu sisust. Ta ütles, et Vabaerakond on juhtinud eelnõus tähelepanu neile asjadele, mis on erakonna hinnangul puudused, ning pakkunud samas välja ka muid variante.

"Minu jaoks on vastuvõetamatu pealetulek kontseptuaalse eelnõuga ja mitte lähtumine elu faktidest. Minu eelmises elus, kui riigikogus olin, me tegime seadusi vastupidi, mitte ei alustanud 50-leheküljeliste tekstide kirjutamisest, vaid küsisme mitut inimest see elus puudutab. Kui andmed olid selged, siis tegime. Praegu on enam-vähem selge, et Eestis on sõlmitud umbes 12 kooselulepingut ja selgumas on puudused, mis oleks veel vaja täita," rääkis ta.

"Minu fraktsiooni esimees Andres Herkel korraldas eelmisel nädalal ümarlaua, kus Valdo Randpere ütles umbes nii, et "meil on hääled koos, võtame vastu kooseluseaduse rakendamise seaduse sel ajal kui meile meeldib ja sel kujul nagu meile meeldib ehk poliitilises žargoonis nimetatakse seda teerulliks. Nüüd on midagi juhtunud selle teerulliga, mootoris on olnud suvine nafta või mingi teine viga, aga igal juhul see ei toimi," lisas Adams.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: