Oht uuteks seakatku puhanguteks võib jääda kümneteks aastateks ({{commentsTotal}})

{{1454519050000 | amCalendar}}
Foto: Ove Maidla/Postimees/Scanpix

Viimasest kodusea katku nakatumise juhtumist saab varsti mööda pool aastat ja kui septembrini ühtki uut juhtumit ei avastata, võetakse kolmanda tsooni piirangud maha. Kuid oht uuteks puhanguteks võib jääda kümneteks aastateks, pikaks ajaks jääb kestma ka seakasvatusele tekitatud kahju.

Viimane seakatku juhtum koduseal avastati Eestis möödunud aasta septembris, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Uusi juhtumeid ei ole juba mitu kuud olnud ja sellega võiks öelda, et on kontrolli alla saadud. Aga peame olema farmides bioohutusnõuetega väga tähelepanelikud, et võimalik uus puhang viia miinimumini," rääkis maaeluminister Urmas Kruuse.

Kui ka piirangud maha võetakse, ei tähenda see, et oht möödas oleks, sest metssigade hulgas on katk alles.

"Me peame arvestama, et see oht võib jääda meile kümneteks aastateks, sõltumata sellest, kas me suudame enda metsast selle välja saada. Tõenäosus, kus metssigade arv viiakse 1,5 isendi peale 1000 hektari kohta, leevendab katku levikut, on selge ja selles suunas me liigume," ütles Kruuse.

Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing rõhutas, et ettevõtjad peavad bioohutusnõudeid jätkuvalt täitma.

"Kui ka piirangud võetakse maha, siis ettevõtjatele jääv kohustus bioohutusnõudeid järgida on palju suurem kui sellises regioonis, kus pole katkuga tegemist, sest võib kindlalt prognoosida, et metsast me seakatku välja ei saa, kuna meil on ka piir Venemaaga, kus seakatk on väga levinud. Kui me ka enda viimase sea maha laseks, siis üle piiri ikka mingi kari tuleb," rääkis Josing.

Seakasvatajad kurdavad, et kolmanda tsooni piirid on kehtestatud liiga suured ning seejuures tihti suurkontserne soosides.

"Võrumaal, konkreetselt Jaagumäe talust oli tsoon 30 kilomeetri kaugel kodusigade taudijuhust, suurest kontsernist oli see 3,5 kilomeetri kaugusel. Meid määrati tsooni, suur kontsern jäi sellest välja," märkis Jaagumäe talu peremees Mart Timmi.

Veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda kinnitusel ei ole tsoonid suuremad kui EL-i nõuded ette näevad.

"Aga nagu minister ka ütles, plaanis on veelkord läbi rääkida nende tsoonide kehtestamise põhimõtted ja ka tsoonide kehtivuse ajad. Aga kuidas läbirääkimised toimuma saavad, sellest on veel vara rääkida," ütles Kalda.

Enamiku juhtumite puhul tõi seakatku farmi puudulik bioohutus

Möödunud aasta 18 seakatku puhangust farmides oli 11 puhul ilmselt põhjuseks bioohutusnõuete rikkumine, selgus maaülikooli ning veterinaar- ja toiduameti uuringust.

Kuuel juhul oli põhjuseks haigustekitajaga saastunud allapanu või sööda kasutamine.

Kodusigade nakatumise oht on kõige suurem suvekuudel, mil metssead on rohkem liikvel ja ka inimesed satuvad rohkem metssigade liikumisteedele.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: