Saksa ettevõtjate liidu juht: vaid 10 protsenti Saksamaale jõudnud pagulastest saab kaasata tööturule ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Dominic Ebenbichler/Reuters/Scanpix

Ligi 270 000 liikmega Saksa väike- ja keskmiste ettevõtete liidu juht Mario Ohoven ütles "Aktuaalsele kaamerale", et valdav enamik riiki saabunud pooleteisest miljonist pagulasest ei leia endale tööturul kohta. Eestil pole tema sõnul nii palju põhjust muretseda, kuna ilmselt ei soovi pagulased ise Eestisse jääda.

Mario Ohoveni sõnul korraldas liit hiljuti liikmete seas küsitluse, et saada teada, kuidas hindavad ettevõtted võimalusi pagulaste palkamiseks.

Küsitlusest selguse, et ettevõtjad pole selles vallas eriti optimistlikud. Sarnaselt Eestile on Saksamaal madal töötus ja spetsialistide puudus, kuid ettevõtted ei usu, et pagulased vastaksid nende ootustele.

"Pagulaste teema on saksa majanduse jaoks suur probleem, sest ainult 10 protsenti pagulastest saaks Saksa tööturule integreerida," tõdeb Ohoven.

Ta leiab, et Saksamaa võiks kehtestada Austraalia ja Kanada eeskujul nn punktisüsteemi, millega hinnatakse inimese oskusi ja haridust, ning selle järgi otsustatakse, kes inimene üldse lubatakse riiki tööle.

"Praegune bürokraatia ei saa jätkuda ja seadusandlust tuleb muuta. Meil on vaja uut immigratsiooniseadust," rõhutas Ohoven.

Kracht: Eestis on pagulasmull natuke suureks puhutud

Eestis, kus pagulaste arvu ei mõõdeta mitte sadades tuhandetes või miljonites, vaid pigem sadades, ei pea Ohoven probleemi sedavõrd tõsiseks.

Seda enam, et pagulased ise ei ole huvitatud Eestist, vaid vaatavad ikka eelkõige Saksamaa suunas. Ka Eesti väike- ja keskmiste ettevõtet liidu juht Kersti Kracht on samal arvamusel.

"Me peaksime vaatama Euroopa Liidu poole, sest see küsimus tuleb täna ikkagi lahendada ühiselt, kuna täna on ikkagi suur probleem Kreekas, Itaalias, Saksamaal ja Türgis," märkis Kracht, kelle hinnangul on pagulasprobleem Eestis natuke liiga suureks puhutud.

"Kui me ikkagi näeme, et ega keegi siia eriti tulla ei taha, siis oleme võib-olla selle mulli natuke suureks puhunud," nentis Kracht.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: