Eestis saab Zika-viirusnakkuse suhtes end analüüsida ({{commentsTotal}})

Proovid Zika viiruse testimiseks.
Proovid Zika viiruse testimiseks. Autor/allikas: Mariana Bazo/Reuters/Scanpix

Alates veebruarist saab Synlab Eesti meditsiinilaborites end Zika-viiruse suhtes vereanalüüsiga diagnoosida.

"Meie poole on pöördunud mitmed ohupiirkonnas reisinud inimesed ning otsustasime selle analüüsi oma valikusse lisada. Näidustatud on eelkõige need, kes on viimase kolme nädala jooksul reisinud puhangupiirkonda ja kellel on esinenud Zika-viirusele tüüpilisi haigusnähte. Antikehad ilmuvad tavaliselt esimese haigusnädala jooksul," selgitas Synlab meditsiinilabori infektsioonhaiguste valdkonna juht dr Paul Naaber.

Analüüs tehakse veeniverest. Vere andmiseks ei pea patsient olema söömata-joomata. Verevõtt toimub jooksva järjekorra alusel ja eelregistreerima end ei pea.

Zika-viiruse analüüse saab teha Synlabi meditsiinilaborites ja verevõtupunktides alljärgnevatel lahtiolekuaegadel:

  • Tallinnas, Väike-Paala 1, II korrus, kell 7.30–15.00;
  • Tartus, Teguri 37b, kell 8.00–12.00 ja Gildi 8, III korrus, kell 8.00–16.00;
  • Pärnus, Seedri 6 (Tervis SPA), kell 9.00–12.00, Suur-Sepa 14, kabinet 210 kella 8–12.00;
  • Narvas, Tallinna mnt 19c (Hariduse 5), kabinet 14, kell 7.30–11.30;
  • Jõhvis, Jaama 34, kabinet 16, kell 8.00–12.00;
  • Viljandis, Turu 8/10, kabinet 216, kell 8.00–12.00;
  • Võrus, Jüri 19a, kabinet 412, kell 8.00–14.30;
  • Elvas, Supelranna 21, kell 8.00–12.00;
  • Põltsamaal, Lossi 49, E, T, N ja R 8.00–11.00.

Zika-viiruse vastaste antikehade (IgM ja IgG) analüüsi teostatakse koos, kokku on hind 82,28 eurot, millele lisandub verevõtutasu 3 eurot.

Analüüsi tulemused saab orienteeruvalt 1 töönädala jooksul.

Zika-viirusnakkus on levinud eelkõige Kesk- ja Lõuna-Ameerikas, vähem ka Kagu-Aasias ja Okeaanias, kus see levib sääsehammustusega. Oletatavasti levib viirus ka sugulisel teel ning emalt lootele raseduse ajal. Viirusekandjad on Aedes sääsed, mis on levinud troopilistes maades, kuid ka Euroopa liidu lõunaosas, eelkõige Vahemere ääres.

Sissetoodud haiguste kohaliku leviku oht on suurim suveperioodil. Terviseameti info kohaselt on sissetoodud haigusjuhte registreeritud Soomes, Saksamaal, Kanadas, Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Austraalias jm.

Haigusnähud esinevad ühel nakatunul viiest – nendeks on tüüpiliselt kõrge (üle 38,5 °C) palavik, peavalu, mittemädane silma sidekesta põletik, näolt kehale leviv nahalööve, lihas- ja liigesvalu ning liigesturse. Haiguse kulg on tavaliselt kerge ja taandub umbes nädalaga, kuid haigusjärgselt võib tekkida jõuetusseisund.

Zika-viirus võib põhjustada Guillain-Barré' sündroomi, raseda nakatumisel loote väärarenguid ja vastusündinul mikrotsefaaliat.

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: