Rootsi ja Suurbritannia peavad ÜRO otsust Assange'i kinni pidamise kohta ebaõiglaseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Julian Assange 2012. aastal Londonis Ecuadori saatkonna rõdul.
Julian Assange 2012. aastal Londonis Ecuadori saatkonna rõdul. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Rootsi ja Suurbritannia ei nõustu ÜRO töörühma otsusega, mille kohaselt on lekituskeskkonna Wikileaksi asutaja Julian Assange' sundimine Londonis asuvast Ecuadori saatkonnast varjupaika otsima ebaseaduslik. Mõlema riigi hinnangul on ÜRO paneeli järeldus naeruväärne.

ÜRO paneel esitas täna ametliku seisukoha Julian Assange'i vahistamiskäsu kohta. Töörühma hinnangul on Assangelt ebaseaduslikult vabadus võetud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ühendkuningriigi välisministri Philip Hammondi sõnul ei saa töörühm asjast aru, sest selle liikmete hulgas pole ühtki elukutselist juristi. Hammond rõhutab, et keegi pole Assange'i Ecuadori saatkonda ajanud, vaid ta varjab end seal täiesti vabatahtlikult.

"Assange peidab enda õigusemõistmise eest ja ta varjab end kohtu eest Ecuadori saatkonnas," toonitas Hammond, kes lisas, et Assange võib põranda alt välja tulla, millal iganes ta soovib.

Rootsi välisministeeriumi teatel pole ÜRO töörühmal vähimatki õigust segada ennast Rootsi kohtu korraldatud juurdlusse. Välisministeerium rõhutab, et Rootsi võimudel puudub vähimgi mõju sellele, kas Assange varjab end Ecuadori saatkonnas või otsustab sealt minema jalutada.

Assange'i Rootsi advokaat Per Samuelson tõdes, et on väga kurb, hämmastunud aga ka vihane Rootsi valitsuse peale. "See ei saa jätkuda. Rootsi peab alluma ÜRO-le, kui see esitab Rootsile tingimusi ja nõudmisi, sest Rootsi ise nõuab teistelt riikidelt küll ÜRO otsuste järgimist," ütles Assange'i kaitsja.

Austraalia kodanikust Assange jääb kindlaks selle juurde, et tema vastu esitatud süüdistused seksuaalkuritegudes on fabritseeritud. Enda sõnul oli ta 2010. aastal Rootsis küll vahekorras kahe naisega, ent mõlemad seksisid temaga täiesti vabatahtlikult.

Assange'i sõnul on farssi Rootsi kohtus vaja ainult selleks, et toimetada ta kiiresti USA kohtu ette, mis ta saladokumentide lekitamise eest kiiresti pikaks ajaks vangi mõistab.

Ehkki nii Ühendkuningriik kui ka Rootsi on ÜRO otsuse vastu meelt avaldanud ning lubanud ka ametliku protesti esitada, siis vaatab Assange tulevikku optimistlikult. "Me saavutasime täna tõesti tähelepanuväärse võidu, mis toob naeratuse minu ja ma loodan, et ka paljude teiste näole," avaldas Wikileaks'i asutaja lootus.

Seni on ebaseaduslikke vahistamisi uuriva ÜRO töörühma otsused siiski viinud kinnipeetute vabastamiseni. Assange'i puhul langetati täna avaldatud otsus tegelikult juba detsembris ning sellest teavitati ka Rootsi ja Ühendkuningriigi valitsust.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: