Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Zika-kolded on küll kaugel, kuid tähelepanelik tuleb olla ka Eestis

Foto: Jorge Cabrera/Reuters/Scanpix

Kuigi peamised Zika-viiruse kolded on Eestist kaugel - Kesk- ja Lõuna-Ameerikas -, on teada, et ka näiteks eestlaste seas populaarses Tais kannavad sääsed seda sama viirust. "Aktuaalne kaamera. Nädal" uuris, mida peaksid inimesed viiruse ja selle ennetamise kohta teadma.

Rahvusvahelise tähtsusega rahvatervisealane hädaolukord - see on täpne termin selle kohta, mis Maailma Terviseorganisatsioon ehk WHO esmaspäeval välja kuulutas. Varem on seda tehtud ka näiteks Ebola puhul, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Zika-viirus on massiliselt hakanud levima Kesk- ja Lõuna-Ameerikas - reedese seisuga levib viirus 33 riigis. Siin hulgas ei ole riike, kus on esinenud üksikuid sissetoodud haigusjuhte.

Kõige hullem on seis Colombias ja Brasiilias. Oluline on aga seejuures fakt, et Zika-viirus mõjub inimesele tegelikult minimaalselt - 80 protsendil inimestest ei ole mingeid sümptomeid.

"See viirus enamasti inimesele ei mõju üldse. Enamus inimesi, kes selle viiruse saavad, on terved või on - natuke siit valutab, natuke sealt valutab, natuke on palavikku. Harvadel juhtudel võib tekkida liigesevalu, lööve, selline sümptomaatika, aga enamasti nad on asümptomaatilised," selgitas Tartu Ülikooli Kliinikumi sisekliiniku nakkushaiguste osakonna juhataja Matti Maimets.

WHO Eesti esinduse juht Marge Reinap rõhutas, et hädaolukorda ei kuulutatudki välja seoses Zika-viirusega, vaid seoses sellega, et Zika-viirusega üheaegselt on massiliselt tõusnud mikrotsefaaliaga ehk ebanormaalselt väikese peaga sündinud laste arv.

"Kui me toome näiteks, et aastatel 2010-2014 oli keskmiselt Brasiilias aastas 163 mikrotsefaalia juhtu, siis alates 2015. aasta algusest on Brasiilias juba raporteeritud 4000 juhust. Nendest 48 on lõppenud surmaga, see on see võimalik seos," lausus Reinap.

Just nimelt võimalik seos, sest teaduslikult ei ole veel tõestatud, et Zika-viirus sellisel viisil loodet kahjustab.

"Sõna mikrotsefaalia on tänaseks kõigile selge, see on siis väike peaümbermõõt, aga seal ka muud ajukahjustused lisanduvad sellele juurde, lubjastumiskolded ajus ja muud sellised asjad, aga muidu see rase ise, kui tema nakatub, siis täpselt sama lugu. Enamus nendest on terved ja teatud osal nendest võib olla palavikku või löövet või liigesvalu," lisas Maimets.

Kolmapäev tõi uudise esimesest arvatavast seksuaalsel teel nakatunust USA-s. Erinevatel hinnangutel võib viirus mehe spermatosoidides püsida 2 nädalat kuni kuu aega. Kui see vastab tõele, siis peaksid ettevaatlikud olema ka raseduse esimeses staadiumis olevad naised või rasedust planeerivad naised, kelle mees naaseb Zika-viiruse levikuga riigist. Rääkimata sellest, et last ootav naine ise ei peaks praegusel hetkel neisse riikidesse reisima.

"Meie ja teiste riikide soovitus on, väga soe soovitus, väga tõsiselt kaaluda, kas on ikka vaja minna sellesse riiki, kus esineb kohalik levik. Võib-olla on vaja ikka ära oodata ja see reis edasi lükata siis, kui lapsukene sünnib juba," rõhutas terviseameti epidemioloogilise valmisoleku büroo juhataja Irina Dontšenko.

Kui siiani on jutt käinud peamiselt Kesk- ja Lõuna-Ameerika riikidest, siis WHO on mures ka selle pärast, et sama viirust kandvad sääsed on tegelikult olemas ka Kagu-Aasias, Aafrikas, aga ka Lõuna-Euroopas. Ja just Kagu-Aasias asuv Tai on hetkel üks populaarsemaid reisisihtkohti eestlaste seas. Paanikaks aga ei ole praegu mingit põhjust ning seda reisijate seas ka täheldatud ei ole.

"Paanikat kui sellist ei ole, sest eks me kõik elame samas meediaruumis ja praegu on Zika puhul suhteliselt selge sõnum olnud, et konkreetne sihtgrupp, ehk siis rasedad naised on need, kes võiksid olla ohus nendesse piirkondadesse reisimise puhul. Sellist valdavat või laia hirmu küll ei ole," märkis Eesti Turismifirmade Liidu peasekretär Mariann Lugus.

Samas ei tee paha, kui ka Tais ja tegelikult ka kõigis teistes eksootilistes riikides last ootavad naised end võimalikult palju sääskede eest kaitseksid.

WHO ei ole tänase seisuga reisimisele piiranguid seadnud. Mida ja kas peaksid eksootilisest riigist, eriti aga Kesk- ja Lõuna-Ameerikast tulnud inimesed tegema?

Zika-viirust analüüsitakse vereproovi kaudu. Terviseamet ütleb, et ohupiirkonnast naasnud inimesel tasub arsti juurde minna vaid siis, kui tal esinevad haigussümptomid. Rase naine peaks aga konsulteerima oma arstiga, kes seejärel otsustab, kas on vaja teha analüüsid.

"Nendel naistel, kes on lapseootel, kellel ei tulnudki mingisuguseid sümptomeid, ikka naistearstid soovitavad nende poole pöörduda, konsulteerida, eks nad siis otsustavad, mida nad teevad. Loodet nad jälgivad nagunii rutiinselt ja siis aja jooksul nad vaatavad, mis siis teha edasi," lausus Dontšenko.

Teadmatus on üks Zika-puhangu võtmesõnadest. Praegu ei olda kindlad seostes viiruse ja mikrotsefaalia vahel, samuti ei saa keegi kindlalt öelda, miks Zika-viirus just nüüd massiliselt levima hakkas ja sellest tulenevalt ei saa keegi ka garanteerida, et sama ei juhtu ka Aasias ja Aafrikas. Viirusele otsitakse vaktsiini ning tegeletakse ka viirust kandvate sääskede populatsiooni vähendamisega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: