Glikman: järgmise sammuna võiks karistada kiiruseületajatega kaasa sõitnuid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Vandeadvokaat Leon Glikman. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Vandeadvokaat Leon Glikmani sõnul iseloomustab Eestis võimude käitumist põhiõiguse vilets kaitstus, massiline ja kontrollimatu jälitustegevus ning selliste normide ja praktika kehtestamine, mis võimaldaksid igaüht vahele võtta.

Glikman kirjutab Eesti Päevalehe arvamusloos, et prokuratuur on hakanud seirama kirjanike loomingu siivsust, mis Kaur Kenderi puhul päädis süüdistuse esitamisega, kusjuures prokuratuur taotles kuulutada see sõnavabaduse üle käiv vaidlus kinniseks; alkoholi tarbinud sõpradele napsiringi väljategemine tunnistati väärteoks ja mainimata ei saa jätta ka ponnistusi joobes juhiga kaasa sõitnud isikute vatutuselevõtuks.

"Meil on võimukandjaid, kes ilmselt peaksid oma karjääri tipphetkeks, kui õnnestuks vahistada terve bussitäis inimesi ettekäändel, et bussijuht oli joobes. Järgmine samm võiks olla karistada kiiruseületajatega kaasa sõitnuid," märkis Glikman.

Glikmani sõnul näib siinses õiguskultuuris õiguskaitseorganite ilmeksimatuse manifesteerimine olevat niivõrd oluline, et süüdimõistvate otsuste jõussejätmiseks on muudetud kogu senist põhiõigusi kaitsvat praktikat.

"Üle 99 protsendi juhtudel tähendab süüdistuse esitamine süüdimõistmist ja "kohtulahinguks" tituleeritu kujutab endast pahatihti vormistuslikku tubateatrit," tõdes Glikman.

Tema hinnangul koosneb Eestis menetlus nõukogulikust-inkvisitsioonilisest kohtueelsest staadiumist, kus kahtlustataval puuduvad sisulised õigused, ja sellele järgnevast võistleva kohtumenetluse näilikkust kujutavast kohtumenetlusest, kusjuures tõendeid kogutakse inkvisitsioonilises etapis tagaselja.

"Kokkuvõttes näib, et riik aina kompab, kui kõvasti annab oma põhiõigustest loobunud kodanike kulul kruve kinni keerata," nentis vandeadvokaat.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: