X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maksuamet: suurimad muutused tulude deklareerimisel on seotud laste tulude ja PRIA toetustega

Foto: Postimees/Scanpix

Tänasest kolmapäevani saab e-maksuametis ja e-tollis tutvuda tuludeklaratsiooni eeltäidetud andmetega. Deklaratsiooni saab esitada alates järgmisest esmaspäevast. Suuremad muudatused eelmise aasta tulude deklareerimisel on seotud lapse tulude ja PRIA toetustega.

Maksu- ja tolliameti (MTA) e-keskkonnas saab igaüks tänasest vaadata, mis tema eelmise aasta tuludeklaratsioonile kantud on, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Juhul, kui deklaratsioonist puuduvad näiteks koolituskulud, tuleks võtta ühendust koolitusfirmaga. Eelmisel aastal makstud kodulaenu intresside või ka investeerimiskontode andmete puudumise puhul peaks aga inimene ise oma internetipangas andmed ära saatma, misjärel ilmuvad need ka kohe eeltäidetud deklaratsioonile.

Maksu- ja tolliameti teenindusosakonna juhtivspetsialisti Hannes Udde sõnul on tehtud ka pisemaid täiendusi. Näiteks püüab MTA täita laste eeltulusid. "Kui on juhtunud, et inimesel on võimalik saada soodustust alates teisest kuni 17-aastasest lapsest ja laps on suvel tööl käinud, siis eeltäidame ka lapse andmed," selgitas Udde.

Ta lisas, et seaduste alusel läksid maksustamisele ka kõik põllumajandusteotused, mis maksti välja PRIA poolt. Seetõttu puudutavadki suurimad muudatused võrreldes 2014. aastaga just laste tulusid ja PRIA toetusi.

Tulumaksumäär oli mullu 20 protsenti ehk ühe protsendi võrra madalam kui 2014. aastal. Samas tõusis aga üldine maksuvaba tulu, pensionide ja ka laste maksuvaba tulu. Udde sõnul jälgib maksuamet endiselt väga tähelepanelikult välismaalt saadud tulu ning üüritulu, mida on deklareeritakse järjest rohkem.

"Kuna me saame ka väga palju informatsiooni juba teistelt Euroopa Liidu riikidelt, sest meil on käivitunud automaatne vahetus, siis meil endal on väga palju teavet," lisas Udde.

Samuti jälgitakse üüritulusid, mis tuleb MTA spetsialisti sõnul kindlasti deklareerida.

Tuludeklaratsiooni saab esitada maksu- ja tolliametile alates järgmisest esmaspäevast kuni 31. märtsini. Teenindusbürood hakkavad eeltäidetud tuludeklaratsiooni väljatrükki väljastama samuti nädala pärast.

Tulumaksutagastust oma pangakontole võib oodata alates 29. veebruarist. Maksu- ja tolliamet prognoosib, et tänavu makstakse välja 90 miljoni eurot tulumaksu.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: