Tüür: Kiievi võimuparteidel puudub muutuste ellu viimiseks poliitiline tahe ({{commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Märkimisväärne hulk Ukraina valitsusringkondadesse kuuluvaid poliitikuid soovib jätkata valitsemist järgides korruptiivseid reegleid, mis olid normiks enne Maidani sündmusi, nentis Eesti välispoliitika instituudi ekspert Karmo Tüür, kelle sõnul on Kiievi poliitikud oma positsioonidele kinni klammerdunud ning erakorralised valimised on pigem hirmutusvahend kuivõrd reaalne väljavaade.

Karmo Tüür tõdes saates "Välisilm", et väga suur osa Ukraina valitsus ringkondadest üritab jätkata riigivalitsemist nii nagu seda tehti enne Maidani sündmusi. "Kõik käib üksteise mõistmise ja kokkulepete, mitte reeglite ja seaduste alusel," selgitas Tüür.

Seda prooviski Leedust toodud majandusminister Aivaras Abromavicius murda, kuid nähes, et tema reformikavad said väga tugeva vastuseisu osaliseks otsustas ta ametist lahkuda. Samas leidis Tüür, et ministri tagasiastumisega seotud meeleolud ei ennusta otseselt erakorraliste valimiste tulekut.

"Valitsuse lahkumine ja erakorralised valimised pole omavahel üldse seotud, kuna neid ei seo ükski mehhanism. Tõenäoliselt võib ka peaminister tagasi astuda, kuid pigem vahetub valitsuskabineti koosseis, aga täpselt mil määral, seda ei osata veel öelda," selgitas Tüür.

Erakorraliste valimiste esile kutsumiseks on põhiseadusesse lisatud ainult kolm mehhanismi ning selleks üheks eelduseks on see, et Petro Porošenko peaks vana parlamendi laiali saatma. "Selleks on olemas väga spetsiifilised tingimused, millest mitte ükski praegu ei päde," tunnistas Tüür.

Kui isegi soovitakse viia olukord selleni, et Ukrainas toimuksid erakorralised valimised, siis võtaks see aega ligikaudu kuus kuud. "Seetõttu leitakse Kiievis, et võib-olla tulevad erakorralised valimised sügisel, kuid pigem on see koll, millega erinevad ringkonnad hirmutavad üksteist," märkis Tüür.

Ta möönis, et praeguste võimuparteide poolt sisulist poliitilist tahet valimiste läbi viimiseks ei ole, kuna valijate rahulolematus on üsna suur, mistõttu ei tea võimuparteid, kuidas see nende jaoks lõppeb.

Tüüri arvates on tänane patiseis ja võimuvõitlus kõige suurem oht, millega Ukraina silmitsi seisab. "Märkimisväärne osa inimestest soovivad naasta selle juurde, mis oli varem normaalne ehk see mis oli viimased paarkümmend aastat normaalne," leidis Tüür.

Samas soovivad Ukraina kodanikuühiskonna esindajad viia läbi reformikava, mis tähendaks sisuliselt riigi nullist ülesehitamist. "Kodanikuühiskond on Ukrainas teinud läbi hämmastava muutuse. See millise innu ja vaimuga on ukrainlased valmis oma riigi nimel midagi ära tegema on suurt lugupidamist vääriv," tõdes Tüür.

Selles valguses on välispoliitika eksperdi arvates laitmist vääriv võimupoliitikute soov klammerduda enda toolide külge.

Toimetaja: Allan RajaveeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: