Lauri Beekmann alkoholipoliitika muutmisest: oleme hiiglaslikus hädas

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Lauri Beekmann. Autor/allikas: ERR

Eesti Karskusliidu esimees Lauri Beekmann ütles, et Eesti alkoholipoliitikat tuleb muuta, kuna oleme hiiglaslikus hädas.

Alkoholi kättesaadavuse piiramine ja reklaami keelamine on valitsuse muude teemade hulgas tõsiselt proovile pannud. Kas ettevõtlusvabadus kaalub üles inimeste tervise või need kaks asja pole üldse omavahel seotud? Ning milline peaks olema riigi alkoholipoliitika, et see ka oma eesmärgid saavutaks, küsis ETV saade "Vabariigi kodanikud".

Beekman ütles saates, et Eesti alkoholipoliitika on olnud väga pikaajaline protsess, kuid suur osa sellest protsessist on olnud kui kännu taga seismine. "Me arutleme ja vaidleme ja püüame leida ühist usku teatud meetmtetesse ja see ei toimi," rääkis ta ja lisas, et tema sõnul on vaja selgelt mõelda, kes on alkoholipoliitika kujundamises osapooled, keda tuleks kaasata.

Beekmann selgitas, et alkoholipiiranguid puudutava seaduseelnõu eesmärk pole reguleerida alkoholitootjate tegevust seoses toodete eriomadustega nagu maitse, kangus või pakendamine.  

"See alkoholipoliitika, mis praegu on eelnõus, on alkoholikahjude poliitika. Siin ma ei näe mingilgi moel, et need osapooled, kes on alkoholitööstusest rahaliselt huvitatud, kelle puhul on nii tugev ja selge, vastuvaidlematu huvide konflikt olemas, oleksid selleks osapooleks, kellega tuleb rääkida. Osapooled on hoopis rühmad, kes selle kahjuga kokku puutuvad, alates arstidest, politseist, päästeametist, sotsiaaltöötajatest jne. Need on osapooled, kellelt tuleb küsida, kuidas minna edasi, et need kahjud võiks väheneda," rääkis ta.

Tema hinnangul tuleb alkoholipoliitikat muuta sellepärast, et me oleme "hiiglaslikus hädas".

"See, kas me täna joome eelmise aastaga võrreldes 0,2 või 0,5 või isegi liiter vähem, ei vähenda kuidagi seda, et meil nüüd ja praegu, sel aastal sureb teatud arv inimesi, elavad lapsed ja inimesed perekonnas, kus keegi terroriseerib oma alkoholitarbitamise mõju tõttu ja need pole väikesed arvud, vaid hiiglaslikud arvud, mis mõjutavad meie ühiskondlikku toimimist, kaasa arvatud majanduslikku võimekust ja konkurentsivõimet," selgitas Beekmann.

Ta lisas, et praeguses seaduseelnõus ei ole tõepoolest laual kõige paremad meetmed, sest neis ei jõuta lihtsalt kokkuleppele. "Me tahaksime näha, et alkoholi kättesaadavuse piiramine oleks palju efektiivsem, aga me ei jõua kokkuleppele, ei jõua osapooltega ega poliitikute seas kokkuleppele," ütles ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: