Türgi kutsus USA suursaadiku Süüria kurdide asjus välja ({{commentsTotal}})

Süüria kurdide omakaitseväe YPG naisvõitleja
Süüria kurdide omakaitseväe YPG naisvõitleja Autor/allikas: Delil Souleiman/AFP/Scanpix

Türgi välisministeerium kutsus teisipäeval välja USA suursaadiku, et väljendada oma pahameelt seoses sellega, et riigidepartemangu kõneisik ütles Washingtonis, et USA ei pea Süüria kurdide Demokraatliku Liidu Parteid (PYD) terroristlikuks organisatsiooniks.

Asjaolu, et Washington peab PYD-d ja Süüria kurdide omakaitseväge (YPG) oma liitlasteks ning annab neile ka sõjalist abi, on ka varem kahe NATO liitlase vahel pingeid tekitanud, vahendas Reuters.

Türgi pahameele põhjuseks on see, et Ankara hinnangul on PYD Kurdistani Töölispartei (PKK) sõsarorganisatsioon. PKK-ga on Türgi võimud aastakümneid nii kodus kui ka mõnikord naaberriikides sõdinud ja intensiivsem konflikt algas taas eelmise aasta suvel. PKK-d peavad terroriorganisatsiooniks ka USA ja Euroopa Liit.

Esmaspäeval küsiti USA riigidepartemangu pressiesindajalt John Kirbylt taas Washingtoni ja Ankara erimeelsuste kohta, sest president Recep Tayyip Erdogan oli varem öelnud, et USA peab valima Ankara ja Süüria kurdide vahel.

"See pole uus mure," vastas Kirby. "Kuid, nagu te teate, ei pea me PYD-d terroristlikuks organisatsiooniks."

Teisipäeval kinnitas Kirby, et USA suursaadik John Bass tõepoolest kohtus välisministeeriumis kõrgete Türgi ametnikega. Seda, millest täpsemalt räägiti, ta ei kommenteerinud, kuid rõhutas, et USA pole arvamust PYD kohta muutnud.

Türgi kardab, et kui Süüria kurdidel õnnestub oma kontrollitud territooriumi Türgi piiri lähistel laiendada, võib see
märkimisväärselt innustada ka Türgis tegutsevaid kurdi separatiste. Erdogan on varem isegi vihjanud, et Türgi võib sellise stsenaariumi ennetamiseks Süüria kurdide vastu sõjaliselt sekkuda.

Kui PKK-ga sõditakse ja PYD suhtes ollakse väga eitaval positsioonil, siis Põhja-Iraagi Kurdistani juhtidega on Türgil seni olnud suhteliselt head suhted. Näiteks ekspordib Kurdistan naftat Türki iseseisvalt läbi nelja Iraagi põhjaosas asuva provintsi.

Eelmisel nädalal ütles Kurdistani autonoomse piirkonna president Massud Barzani, et Iraagi kurdide jaoks kätte jõudnud aeg korraldada referendum omariikluse üle. Samas on Iraagi keskvõim Kurdistani iseseisvumisele jõuliselt vastu ning see avaldus pingestab pooltevahelisi suhteid. Paraku on Iraagi keskvõimu reaalsed võimalused oma pahameelt üles näidata piiratud ning kurdid on ISIS-e käest vallutanud ja enda kontrolli alla võtnud alasid, mis varem ebaefektiivse keskvõimu poolt hüljati.

Ka Kurdistani autonoomse piirkonna võitlejad ehk pešmergad on võtmetähtsusega USA liitlased sõjas äärmusrühmituse ISIS vastu.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: