Savisaar jääb linnapea ametist jätkuvalt kõrvaldatuks ({{commentsTotal}})

{{1455108297000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Harju maakohus nõustus riigiprokuratuuriga ja jättis korduvas altkäemaksu võtmises kahtlustatava Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare Tallinna linnapea ametist kõrvaldamise muutmata.

Kohus nõustus riigiprokurör Laura Vaigu seisukohaga, kes palus kohtul jätta Savisaar ametist kõrvaldatuks.

Savisaare kaitsja Oliver Nääs leidis seevastu, et neli kuud on olnud piisavalt pikk aeg, et menetlust läbi viia. Nääsi sõnul pole Savisaar mitte mingil moel uurimisse sekkunud või seda takistanud, mistõttu tulnuks tema ametist kõrvaldamise määrus tühistada.

Eeluurimiskohtunik asus seisukohale, et kahtlustatava Edgar Savisaare kõrvaldamine kriminaalmenetluse ajaks Tallinna linnapea ametikohalt on jätkuvalt põhjendatud, kuna on küllaldane alus arvata, et kahtlustatav võib Tallinna linnapea ametikohal edasi töötades asuda mõjutama tema alluvuses töötavaid ja temast tööalaselt sõltuvaid inimesi, kes on kriminaalasjas tunnistajad.

Andmata hinnangut kriminaalasjas kogutud tõenditele ja tegemata otsust Savisaare süüküsimuses nentis kohus, et kontrollides kriminaalasja materjale on käesoleval hetkel tegemist piisavalt põhistatud kuriteokahtlusega.

Kohus asus seisukohale, et kahtlustatava ametist kõrvaldamine on ka käesolevas menetlusetapis jätkuvalt põhjendatud ja proportsionaalne.

Riigiprokurör Laura Vaik ütles, et prokuratuur on seisukohal, et Edgar Savisaare kõrvaldamine linnapea ametikohalt on jätkuvalt vajalik ja põhjendatud.

"Sellega on juba varem nõustunud nii maakohus kui ringkonnakohus ning seda pärast kriminaalasja tõenditega tutvumist. Ringkonnakohus leidis seejuures, et Savisaarele ametialaselt allunud tunnistajate ütluste objektiivsuse tagamine ei ole antud juhul saavutatav muu, vähem koormava abinõuga," ütles Vaik.

Riigiprokuröri sõnul on selle kriminaalasja olulisus ja suur avalik huvi mõistetav ning prokuratuur teeb kõik endast oleneva jõudmaks süüdistuseni nii kiiresti kui võimalik.

"Kuid järeleandmisi uurimise kvaliteedis me teha ei tohi. Kinnitan, et aktiivne töö selle kriminaalasja uurimisel käib iga päev,“ kinnitas Vaik.

Maakohtu tänast määrust vaidlustada ei saa ning uuesti saab Savisaare ametist kõrvaldamise põhjendatust kontrollida alles nelja kuu pärast.

Oliver Nääs: peame ametist kõrvaldamise jätkumist põhjendamatuks

Edgar Savisaare kaitsja Oliver Nääs kinnitas, et kaitsjate seisukohalt on Edgar Savisaare ametist kõrvaldamise meetme jätkuv kasutamine põhjendamatu.

"Kaitsepolitseiametil on olnud võimalik kõik tunnistajad üle kuulata ning seda on kohtumääruse kohaselt ka tehtud. Arvestades, et ka uurijale valeütluste andmine on kriminaalkorras karistatav, peaks tunnistajate ütlused olema tänaseks piisavalt kindlustatud. Kohus aga leidis, et tunnistajate puhul tekib tõend alles pärast kohtus ütluste andmist. Ühtlase õiguspraktika seisukohalt jääb silma, et Tallinna Sadama kriminaalasjas tühistati pärast tunnistajate ülekuulamist kahtlustatavatele kohaldatud tõkendid, käesolevas asjas aga mitte," ütles Nääs.

Tema sõnul esitavad kaitsjad asja läbi vaatamiseks uue taotluse kohe kui see on võimalik.

"Oleme esitanud kaebuse ka Euroopa inimõiguste kohtule, milles palume tuvastada ausa menetluse põhimõtte rikkumine, sest kaitsjatel pole võimaldatud tutvuda ametist kõrvaldamise aluseks olevate tõenditega. Tõenditega ei võimaldatud tutvuda meil ka nüüd läbi viidud kontrolli raames," lisas Nääs.

Kohtud jagavad riigiprokuratuuri seisukohta

Harju maakohus rahuldas mullu 30. septembril riigiprokuratuuri taotluse Savisaare ametist kõrvaldamiseks ning maakohtu määrus jõustus kohe.

Eelmise aasta 23. oktoobril jättis maakohtu määruse muutmata ka Tallinna ringkonnakohus ning riigikohus Savisaare kaitsjate kaebusi sellele arutusele ei võtnud.

Seepeale esitas Tallinna linnavolikogu riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegiumile taotluse tunnistada Savisaare ametist kõrvaldamist lubav kriminaalmenetluse seadustiku säte selle vastuolu tõttu kohaliku omavalitsuse põhiseaduslike tagatistega põhiseadusega vastuolus olevaks.

Tänavu 15. jaanuaril leidis riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium, et Savisaare ametist kõrvaldamine on põhiseadusega kooskõlas.

Kriminaalasjas esitatud kahtlustused

Riigiprokuratuur kahtlustab Savisaart korduvas altkäemaksu võtmises ning talle altkäemaksu andmises kahtlustatakse ärimees Alexander Kofkinit, Porto Franco OÜ suuromanikku Hillar Tederit, ehituskontserni Rand & Tuulberg suuromanikku Aivar Tuulbergi ja Silikaat Grupi omanikku Vello Kunmani.

Endine tipp-poliitik ja praegune Silikaat Grupi nõunik Villu Reiljan on kahtlustatav Savisaarele altkäemaksu andmise vahendamises ning Tallinna linnavolikogu esimeest Kalev Kallot kahtlustatakse kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele.

 

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: