Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Piimatootjate olukord pole paranenud

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti piimatootjate kinnitusel pole nende olukord viimastel kuudel paranenud, sest kokkuostjatele tuleb piima müüa jätkuvalt alla omahinna. Põllumeeste reservid on otsas, nüüd käib tootmine tehnika uuendamise ja investeeringute arvelt.

Viimastel kuudel pole piima kokkuostuhind muutunud, püsides tootjate jaoks aegade madalaimal tasemel, mis on keskmiselt 22 või 23 senti kilo eest.

Takkasaare talu peremees Arvo Kuutok Järvamaal kulutab piimakilo tootmisele keskmiselt 27-29 senti, piima tootmine toimub juba mõnda aega talu teiste tegevuste arvelt, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Loobumist ei ole mõelnud, sest siin on teatud kohustused, mis tuleb ikkagi täita. Niikaua saab vastu pidada kuni ükskord tehnika otsad annab ja kui millegagi enam tööd teha ei ole," ütles Kuutok.

Kuutok ütles, et lisaks piimatootmisele teenib talu raha ka viljakasvatusega, kuigi ka sellega on probleeme. Ta märkis, et Euroopast on ta toetusi saanud, aga riigi osas ei olnud ta nii kindel. "Ei saa öelda, et ei ole saanud, aga kui hakata mõtlema, siis eriti nagu saanud ka ei ole," lausus ta.

Vändra osaühingu juhataja Ilmar Teevet ütleb, et praegu makstakse tema ettevõttele piimakilost 22,5 senti.

Erakordselt madal kokkuostuhind on ettevõttele viimase kahe aastaga kahju tootnud juba miljon eurot ja paranemise märke pole näha.

"Kui ei oleks reserve suutnud hoida, siis oleks me ammu põlvili olnud. Põllumehed on elu kõige raskemas seisus kõigi nende aastate jooksul," ütles Teevet.

Teevet ei usu, et enne sügist piima kokkuostu hindade osas midagi muutuma hakkab. "Tekib küsimus, kas siis ka. Kõik me loodame positiivset, aga aprillis saab kaks aastat täis, kui hind ära kukkus

Peame muidugi tänulikud olema, et need erakorralised abid, need väikesed summad, mis on antud. Parem kui mitte midagi, aga me tahaks olla võrdsed teistega Euroopas ja oleks ikkagi viisakas kui top-up taastataks. Ei taha ka nii väga seal tänavate peal mürgeldada, tahaks rahulikult oma asjadega tegeleda.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: