Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Irja Lutsar: HI-viiruse kandjate elukvaliteet võib olla isegi parem kui tavainimestel

Foto: ERR

Tänapäevased ravimid ja pidev arstlik kontroll võivad tagada HI-viirusesse nakatunud inimestele isegi ülejäänud inimestest parema elu, tõdes meditsiinilise mikrobioloogia ja viroloogia professor Irja Lutsar ETV saates "Kahekõne". Tema hinnangul tulekski teha kõik selleks, et nakatunud võimalikult ulatuslike testidega tuvastada ning nad võimalikult aegsasti arsti juurde saada.

"HI-viirusel pole alguses spetsiifilisi sümptomeid. Inimesel ei pruugi aastaid sümptomeid olla, aga samal ajal on ta võimeline kogu aeg nakatama teisi," kirjeldas Lutsar HI-viiruse levikut Eesti praegustes oludes, kus üha enam viiruse uutest saajatest, kandjatest ja edasiandjatest on n-ö tavalised heteroseksuaalid.

"Me peame rohkem testima ja ennekõike just nendes piirkondades, mis on [viirusest] rohkem haaratud: Tallinna linnas ja Ida-Virumaal. Ja teine asi, mida me peame tegema – et kui inimene saab selle diagnoosi, siis ta peab arsti juurde minema. Kasu tuleb ju ka sellele inimesele, sest mida varem ta ravi alustab, seda parem on tulemus."

HI-viiruse kontrolli all hoidmiseks mõeldud ravimid on tänapäeval juba väga head, kuid viirusest lahti nendega ei saa ja vaktsiini ei suudeta viiruse vastu ikka veel toota.

"Ravimid on head, kuid kui keegi jääb haigeks, ei oska me teda enam terveks teha," märkis Irja Lutsar.

 HI-viiruse kandjate stigmatiseerimisest, häbimärgistamisest, Lutsar aru ei saa.

"Millegipärast on meie ühiskonnas stigma – ja mitte ainult meie ühiskonnas, ka teistes ühiskondades. Ja sellest on raske aru saada, et miks see, kui inimesel on mingi trauma või diabeet, ei ole halb, aga kui on HI-viirus, siis ma olen nagu midagi oma elus valesti teinud. Kuulge... me kõik teeme oma elus valesid otsuseid!"

Täismahus intervjuud Irja Lutsariga on võimalik vaadata artikliga liidetud videost.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: