Valga muusikafestival väärtustas klaveriansambleid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Martin Dremljuga/ERR

Valga muusikakool kutsus üle mitme aasta taas kokku klaveriansamblid Eestist ja Lätist. 17. korda toimunud festivalil nautisid head muusikat ja võrdlesid mänguoskusi nii õpilased kui ka professionaalsed muusikud. Ansamblimänguõpe moodustab mõlemas riigis olulise osa muusikaharidusest ja aitab noortel pianistidel mujalgi Euroopas edasi õppida või muusikuna töötada.

Koosmusitseerimise oskus on pilliõppes vajalik ja põnev ka. Klaveriduo Argo&Arko on juba oodatud esineja, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ise tegime klaveriduo, sest Argo ja Arko klaveriduo kõlab nii hästi. Kuulasime Youtube´ist Rannapi ja Mattiiseni lugusid. Need avaldasid meile muljet ja siis mõtlesime, et paneks ise ka midagi sellist kokku. Siis küsisime Rannapilt ABBA-variatsioonide noodi," rääkisid Tallinna muusikakeskkooli õpilased Argo Jentson ja Arko Naarits, kuidas nad ühise mänguni jõudsid.

Valga klaveriansamblite festival pole võistlus, ehkki žürii hindab ja annab nõu. Mitu aastat festivali ei korraldatud, kuid siis tunti, et midagi olulist on puudu. Seekord osales 18 klaveriansamblit Eestist ja Lätist.

"Klaveri erialal kuulub klaveriansambel kindlasti põhiliste ja tähtsate ainete hulka," põhjendas Valga muusikakooli direktor Tiia Parmo.

Klaveriduod Ebe Müntel-Jorma Toots ning Nata-Ly Sakkos-Toivo Peäske ilmestasid festivali oma mängu ja ka nõuannetega alles õppivatele muusikutele. Eesti muusikaõppe korraldus võimaldab siit saadud haridusega ka välismaal läbi lüüa.

"Olen suhelnud Euroopa kammermuusikaõpetajate ühinguga. Neis riikides, kus see süsteem toimib - kus on muusikakool, muusika keskõppeasutus ja kõrgkool -, seal tegelikult mängitakse paremini," kinnitas pianist Nata-Ly Sakkos.

"Õpetajatele anname koormuseks üks kuni kaks tundi ja õpetajad panevad ise ansambleid kokku. Meil Rakveres on ansamblimäng üsna populaarne," tõdes Rakvere muusikakooli direktor, pianist Toivo Peäske.

Neljal või kaheksal käel klaverimäng annab erilisi kõla nii klassikalisele, rahva-, kui ka popmuusikale - Valga festivali repertuaarivalikusse mahtus kõike.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: