Välisministrid: Euroopa Liit on jätkuvalt huvitatud koostöö arendamisest Moldovaga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Meeleavaldus Chisinaus 24. jaanuaril
Meeleavaldus Chisinaus 24. jaanuaril Autor/allikas: Vadim Denisov/TASS/Scanpix

Tänasel Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel Brüsselis räägiti arengutest Moldovas ning sealsete reformide jätkamise vajadusest.

Rääkides poliitilistest arengutest Moldovas kinnitasid Euroopa Liidu välispoliitikajuhid, et Euroopa Liit on jätkuvalt huvitatud koostöö arendamisest Moldovaga.

Eesti välisministri Marina Kaljuranna sõnul on stabiilsus partnerriikides Euroopa eluline huvi. "Moldova uus valitsus vajab Euroopa jätkuvat poliitilist toetust ning arengukoostöö-alast abi," ütles ta.

Kaljuranna hinnangul tuleb uuele valitsusele praeguste sisepoliitiliste pingete ja probleemide taustal anda aega tõestamaks, et jätkatakse reformidega Euroopa kursil.

Välisminister rõhutas, et Eesti jätkab arengukoostöö raames Moldova toetamist ja oma reformikogemuse jagamist. Eesti teeb Moldovaga koostööd nii demokraatlike riigistruktuuride ja kodanikuühiskonna tugevdamisel kui ka Euroopa Liidu nähtavuse tõstmisel, koostöös Eesti Idapartnerluskeskusega.

Välisminister Kaljuranna sõnul on oluline pöörata Moldovas enam tähelepanu Euroopa Liidu teemalise info edastamise ja valitsuskommunikatsiooni arendamisele, parandamaks arusaamist Euroopa Liidust. "Nii Euroopa Liidu alase info kui ka kogu reformide vajalikkust selgitav strateegiline kommunikatsioon aitab vähendada sisepingeid ning suurendada arusaamist Euroopa Liidust," nentis ta.

Euroopa Liidu välisministrid tõdesid, et Moldova peab senisest tõhusamalt rakendama EL-iga sõlmitud assotsieerimislepingut, eeskätt reformide alal riigiasutuste korruptsiooni, kohtusüsteemi läbipaistvuse ja riigi rahanduse haldamise valdkondades.

Välisasjade nõukogu võttis vastu järeldused Moldova Vabariigi kohta, milles öeldakse, et tänaseid raskusi saab ületada kõikide poliitiliste jõudude vahelise konstruktiivse dialoogi abil. Moldova valitsust kutsutakse üles seadma esikohale ulatuslik reformiprotsess, milles Euroopa Liit on valmis jätkuvalt abiks olema.

Järeldustes kutsutakse muuhulgas üles astuma samme, mis aitaksid ennetada uusi kriise pangandussektoris.

Samuti rõhutatakse vajadust tõsta tõhusama strateegilise teabevahetuse abil Moldova elanike teadlikkust Euroopa Liidust ja lõimumisprotsessi kasulikkusest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: