Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Laevakaitsjate kautsjoniarutelu jätkub vabariigi aastapäeval

{{1455599635000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Indias vangi mõistetud 14 laevakaitsja kautsjoni vastu vabastamise arutelu jätkub India kohtus 24. veerbuaril. Tänasel istungil said sõna kaitseadvokaadid, aga mitte prokuratuuri esindajad.

"Järgmine kautsjonit puudutav istung toimub 24. veebruaril. Siis arutelu jätkub. Praegu ei ole midagi veel kautsjoni osas otsustatud. Prokuratuur ei ole veel sõna saanud," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Maria Belovas ERR-i uudisteportaalile. 

Juhul kui neile määratakse kautsjon, saavad nad edasikaebuse menetlemise ajaks küll vanglast välja, kuid ei tohi Indiast lahkuda. Peale selle valmistatakse 14 Indias vangi mõistetud laevakaitsja jaoks ette vangide vahetamise lepingut Indiaga, mis võimaldaks laevakaitsjatel karistust kanda Eestis.

"Kautsjoni arutelu on päevakorras seepärast, et nad on esitanud edasikaebamise avalduse. Kui nad ei oleks seda esitanud, siis ei saaks ka kautsjonist rääkida, kuna sellisel juhul nad kannaks oma karistust nii nagu nähti ette kohtuotsuses," ütles välisministeeriumi konsulaarosakonna peadirektor Kersti Eesmaa ERR-i raadiouudistele.

Kui laevakaitsjatele kautsjon määratakse, on nad Eesmaa sõnul sisuliselt samas olukorras nagu enne 11. jaanuari istungit.

"Kui kautsjoni menetlemise protsess lõppeb Eesti laevakaitsjate jaoks positiivselt, siis nad peavad ära maksma selle kautsjonisumma või muud tingimused, mis on ette nähtud, nad pääsevad uuesti vabadusse, nad saavad elada n-ö vabalt, aga mitte siiski lahkuda Indiast," selgitas Eesmaa.

Vangide vahetamise lepingu puhul on tekstis Indiaga sisuliselt kokkulepe saavutatud, rääkis Eesmaa. Välisminister Marina Kaljurand ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kui vangide vahetamise leping saab sõlmitud, siis tutvustatakse laevakaitsjatele ka võimalust edasikaebamine tagasi võtta, kohtuotsusega leppida ja tulla Eestisse karistust kandma.

"Miks me otsustasime vangide vahetuse lepingu sõlmida, oli justiitsministeeriumi esialgne analüüs, mis ütles, et sama teo eest ehk õige relvaloata relvade omamine laeval on karistatav ka Eestis. Ehk tegemist on kuriteoga, mis on karistatav nii Indias kui Eestis ja see võimaldab sõlmida ka vangide vahetamise lepingu," selgitas Kaljurand.

Laevakaitsjad kaebasid jaanuari lõpus Tuticorini kohtu 11. jaanuari süüdimõistva otsuse edasi.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: