Põhja-Tallinna vanem Karin Tammemägi vabastati ametist, Priit Kutserile otsitakse uut ametikohta ({{commentsTotal}})

{{1455699607000 | amCalendar}}

Tallinna linnavalitsus vabastas Põhja-Tallinna vanema Karin Tammemägi teenistusest. Ametist on lahkumas ka Tammemägi asetäitja Priit Kutser, kellele on tehtud ettepanek jätkata mõnel teisel ametikohal. Ametliku versiooni kohalselt on mõlema otsuse taga Tammemägi ja Kutseri vahelisest konfliktist põhjustatud halb töökliima. Tammemägi on lubanud otsuse kohtus vaidlustada, opositsioon aga rõõmustab.

Tammemägi vabastamise aluseks on abilinnapea linnapea ülesannetes Taavi Aasa põhjendatud ettepanek ja linnavalitsus nõustus selle ettepanekuga konsensuslikult, teatas Raepress.

Tallinna linnavalitsuse avalike suhete juht Ain Saarna ütles ERR-i raadiouudistele, et ametist vabastamise põhjuseks oli vilets töökliima. "Töökliima Põhja-Tallinna linnaosavalitsuses on olnud kõike muud kui normaalne. On toimunud mingi rivaalitsemine ja see kindlasti ei saa linnavalitsust rahuldada," selgitas Saarna.

Ta lisas, et ka senine linnaosavanema asetäitja Priit Kutser on väljendanud valmisolekut töötada mõnel teisel ametikohal. Talle on ka vastav ettepanek tehtud.

Saarna tunnistas, et linnaosa tegevust on saatnud pikka aega mitmed skandaalid. "Süvenemata ühessegi neist, olid nad taustal loomulikult olemas," ütles ta.

Vastavalt linnavalitsuse otsusele täidab Karin Tammemägi teenistusest vabastamise päevale järgnevast päevast kuni uue linnaosa vanema ametisse nimetamiseni linnaosa vanema ülesandeid linnaosa haldussekretär Anne Nurk. Karin Tammemägi on vabastatud alates tänasest.

Tammemägi kavatseb otsuse kohtus vaidlustada

Tammemägi teatas Põhja-Tallinna linnaosavalitsuses toimunud pressikonverentsil, et kavatseb oma tagasikutsumise halduskohtus vaidlustada. Tammemägi rääkis veel, et Taavi Aas vestles temaga lahkumisest esimest korda eelmisel esmaspäeval, mil tegi talle ettepaneku vabatahtlikult lahkuda ja jätkata mõnel teisel ametikohal, ent Tammemägi keeldus sellest pakkumisest, kuna see ei tundunud talle õige.

Tammemägi rääkis, et konflikt Kutseriga sai alguse 2015. aasta alguses, kui Kutser soovis ise linnaosavanemaks saada, aga jäi siis sellest kohast ilma. Seejärel läksidki suhted halvaks. "Meil on Priit Kutseriga erinevad väärtushinnangud," kinnitas Tammemägi.

Tema sõnul on põhjuseks toodud halb sisekliima üksnes ettekääne tema ametist vabastamiseks. "Kui inimene on nii kaua ametis olnud, siis ta muutub võimule vahel ebamugavaks," pidas Tammemägi tegelikuks põhjuseks temast lahti saada. "Raske on öelda, et ma ei ole pettunud sellises käitumises erakonnakaaslaste poolt."

Samas kinnitas Tammemägi, et ei tee praegu otsuseid, mis puudutavad tema erakondlikku kuuluvust. "Ükski erakond ei ole padjaklubi ja intriigid käivad sellega kaasas," tõdes Tammemägi.

Ta kinnitas, et Põhja-Tallinna linnaosavalitsuses on tööl väga toredad inimesed, kellega läbisaamine on olnud väga hea. "Kui siin majas on olnud negatiivset aurat, siis liigub see koos minu asetäitjaga. Selles majas töötab 63 inimest ja tema selja taga on neist null," väitis Tammemägi. Seetõttu pidas ta tõenäoliseks, et isegi kui Kutser tahaks samas linnaosavalitsuses jätkata, oleks see halbade suhete tõttu väga keeruline.

Tammemägi kinnitas, et võtab aja maha ja pühendub lastele, kes on vahepeal väga suureks kasvanud. "Olen pakkumistele avatud," rõhutas ta samas.

Süüdistused linna aadressil

Tammemägi viskas oma pressikonverentsil üles mitu süüdistust linnavalitsuse aadressil, neist üks puudutas Põhja-Tallinna linnaosa Helme kinnisvaraarendust ja teine prügilat.

Tammemägi sõnade kohaselt on linn lubanud, et Helme arendusele tuleb spordirajatis, kuid nüüd olevat linn oma lubadusest taganenud ning spordirajatisest loobunud. "Lõhnab kingituse järele linnaametnikele," viskas Tammemägi õhku korruptsioonisüüdistuse,oma kolleegide vastu. Lisaks kinnitas ta, et saatis keskkonnaministeeriumile välja kirja, mis puudutab Kopli prügilat Põhja-Tallinnas. "Selle peale ilmselt hakatakse liigutama," pakkus Tammemägi.

Kutser lubab mõelda

Priit Kutser märkis ajakirjanikega suheldes, et ideaalse sisekliimaga organisatsiooni ei olegi ja seda, kas ta oli Karin Tammemäele halb asetäitja, teab Karin Tammemägi. Seejärel viitas Kutser Tammemäge tabanud mitmetele skandaalidele ja küsis, kas selline inimene on tublisti tööd teinud.

"Mina ei hoia ühestki kohast kinni ja arvan, et see on väga õige lahendus, mis täna siin juhtus. Erakonnale ju tegelikult, olgem ausad," kommenteeris Kutser.

Kutser lisas, et tema oli alati avatud koostööks, kuid tema sõnul ei soovinud seda Tammemägi, mistõttu ei saanud ta endist abilinnapead ka selleks sundida. "Kui need skandaalid muudkui tulevad ja tulevad, üks lõppeb ja teine algab, siis tuleb inimene välja vahetada. Põhja-Tallinnale tuleb anda uus algus, uus hingamine, millest erakond võidab," rääkis Kutser.

Juhtimiskriis Põhja-Tallinnas

Tallinna linnavalitsuse pressikonverentsil tõdes linna avalike suhete direktor Ain Saarna: "Tegemist on juhtimiskriisiga."

Saarna pidas tõenäoliseks, et oma ametikohalt lahkub ka Kutser. "Kui selle kriisi on kaks inimest koos meisterdanud, siis koos ka vastutagu," olid Saarna sõnad.

Nii Saarna kui abilinnapead rääkisid kõik, et Kutser võib vabalt jätkata mõnel muul linna ametikohal. Samuti kinnitasid nad, et ka Tammemägi on oodatud linna konkurssidel uutele positsioonidele kandideerima.

Vastutav abilinnapea Taavi Aas pressikonverentsist aga osa ei võtnud. Seetõttu oli ta kolleegidel, teistel abilinnapeadel mugav Tammemägi süüdistuste kohta linna aadressil tõdeda, et nad ei tea, millest jutt käib. "Esimest korda kuulen niisuguseid süüdistusi," ütles abilinnapea Arvo Sarapuu.

Tammemägit on saatnud mitmed skandaalid

Tammemägi on sattunud viimastel aastatel mitmesse rahastamisskandaali ja talle on ette heidetud omavalitsuse raha kasutamist endale valimisreklaami tegemiseks.

Samuti selgitas Pealtnägija mullu sügisel juhtumit, kui Tammemägi käis vahetult enne valimisi oma linnaosa hooldatavate ja hooldajate juures, rääkis nendega juttu ja andis neile maksumaksja raha eest ostetud apteekide kinkekaarte.

Aastate eest on ta olnud ka kriminaaluurimise all, kahtlustatuna omastamises ja altkäemaksu võtmises. Kriminaalasi lõpetati toona kriminaalmenetluse aluse puudumise tõttu.

Opositsioon tervitab ametist vabastamise otsust

Tallinna linnavolikogu IRL-i fraktsiooni esimehe Madis Kübara sõnul on Karin Tammemäe ametist vabastamine kahtlemata õige käik, mille vajadusest on opositsioon rääkinud juba aastaid.

"Karin Tammemägi, kes on pidevalt ja süsteemselt tegelnud linna raha eest enese ja oma erakonna reklaamimisega ning kohelnud linnaosa reservfondi isikliku rahakotina, on teinud nii linnaosale kui ka linnale korvamatut kahju,“ tõdes Kübar. „Seetõttu on IRL-i fraktsioon korduvalt linnavalitsuselt nõudnud, et Tammemägi ametist vabastataks," teatas Kübar.

"Kahjuks on vaja taolisi otsuseid veel mitmeid teha. Näiteks lisaks Tammemäele on siiani ametis Kesklinna vanem Alar Nääme, keda süüdistatakse otseselt linna raha enda valimiskampaania tarbeks kasutamises ning kelle jätkamine kahjustab tugevalt ka linna usaldusväärsust," ütles Kübar.

Sotsiaaldemokraadid tervitasid samuti linnavalitsuse tänast otsust.

"Selge on see, et Tammemäe juhtimisel on Põhja-Tallinna linnaosas elukorraldus pea peale keeratud. Seda näitab suutmatus lahendada Kopli prügila juhtumit, Kalaranna arenduse ümber toimuv, põhikooli kohtade puudus, mitmete lasteaedade kehv sanitaarne olukord jne. Seda nimekirja võib veel pikalt jätkata. Lahenduste otsimise asemel on linnaosajuhid tegelnud üksteisele ärapanemisega,“ märkis Juske.

„Tallinna linnavalitsus peaks tõsiselt kaaluma võimalust määrata linnaosavanemaks linnavõimu suhtes erapooletu erakonnaväline inimene. Põhja-Tallinna linnaosavalitsus vajab täna korralikku tuulutamist, avatud ja ausat juhtimist. Linnaosa tervikuna väärib paremaid juhte," rõhutas Põhja-Tallinna halduskokku kuuluv Juske.

Juske: see on kättemaks Simsoni eest

Juske pidas Tammemägi vabastamist Savisaare kättemaksuaktsiooniks selle eest, et ta Keskerakonna kongressil avaldas toetust vastaskandidaat Kadri Simsonile.

"Üks oluline tegur, mis viis tänaste sündmusteni, oli see, et hiljutisel Keskerakonna kongressil linnaosavanem Tammemägi kaldus erakonna esimehe võitluses toetama Kadri Simsonit. Tänast käiku võib vaadelda kui ametisse valitud, aga oma kohuseid mitte täitva linnapea kättemaksu," ütles Juske Vikerraadio saates "Uudis+".

"Põhja-Tallinn on Keskerakonna jaoks väga oluline linnaosa. See on ühe suurema venekeelse elanikkonnaga linnaosa ehk väga suur osa Keskerakonna valijaid elab seal. Seda olulisem on Savisaarel seda linnaosa kontrollida ja tülid ka linnaosa juhtkonnas ei tule sellele eesmärgile kasuks," arvas Juske.

Põhja-Tallinna linnaosas elab ligi 60 000 inimest.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merilin Pärli, Allan RajaveeERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: