Tartu aukodanike valimist saatis Mart Kadastiku küsimuses pikk ja tuline vaidlus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Tartu linnavolikogu nimetas täna linna aukodanikeks kardioloog Jaan Eha, ajakirjanik Mart Kadastiku ning lastekirjanik Tiia Toometi.

Otsus võeti vastu 21 poolt- ja 18 vastuhäälega, kuid sellele eelnes pikk ja tuline vaidlus. Volinikke ajas kahte leeri Mart Kadastiku esitamine aukodanikuks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sel nädalal kirjutas Euroopa Parlamendi saadik Indrek Tarand linnavolikogule avaliku kirja, milles avaldas arvamust, et Mart Kadastik ei sobi Tartu aukodanikuks oma kommunistliku mineviku tõttu. Tarand nimetas Kadastiku 1980. aastatel ajakirjanduses avaldatud tekste vihakõneks. Eurosaadik soovitas volikogul hääletada iga aukodaniku kandidaadi osas eraldi, mitte komplektina. Sama ettepaneku tegi tänasel volikogu istungil ka Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon.

"Nad ei ole lihtsalt linnalegendid või jutud, nad on siiani kahjuks, noh, mustvalgel kujul näha," nentis sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Tõnu Ints.

Ettepanek hääletada kõikide kandidaatide osas eraldi sai 19 poolt- ja 19 vastuhäält ehk ei leidnud vajalikku toetust. Hääled loeti mitu korda üle ning ka peale seda tehti veel ettepanekuid uuteks ülelugemisteks.

Lõpuks läks aukodanike nimekiri hääletusele siiski komplektina ning võeti vastu 21 poolt- ja 18 vastuhäälega.

Tartu linnapea Urmas Klaas rõhutas, et Kadastik on teinud suurt tööd, et Eestis leviks vaba sõna.

"Tugevad isiksused tekitavadki ju erinevaid arvamusi. Mart Kadastik on vabariigi presidendilt saanud Valgetähe kolmanda klassi teenetemärgi selle eest, et ta on üles ehitanud Eesti juhtiva ajalehe Postimehe ja loonud Eesti juhtiva meediakontserni Eesti Meedia," rääkis Tartu linnapea Urmas Klaas.

Volikogu istungil näitas kõige häälekamalt vastumeelsust IRL-i fraktsioon. Fraktsiooni liige Rein Kilk ütles, et teema jäi ühiskonnas piisavalt läbi arutamata.

"Siin oleks võinud aja maha võtta. Midagi ei juhtu, kui oleks need asjad selgeks rääkinud ja näiteks Mart Kadastikule, minu koolivennale, andnud selle tiitli näiteks järgmisel aastal, kui oleks vahepeal olnud patukahetsus ja miks mitte ka leppimine. Need inimesed on ju kõik veel elus, keda sopaga üle valati, kui nad juba vanglas istusid. Ja vanglas istusid Eesti vabaduse eest võideldes," rääkis Kilk.

Volikogu kultuurikomisjoni teatel ei saanud nad enne volikogu istungit ühtegi kaebust Kadastiku kandidatuuri kohta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: