Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soini: eestlaste kodumaal elavad lapsed peaksid saama lastetoetust Eesti elatustasemest lähtuvalt

{{1455882684000 | amCalendar}}
Põlissoomlaste juht Timo Soini
Põlissoomlaste juht Timo Soini Autor/allikas: Antti Aimo-Koivisto/AFP/Scanpix

Soome välisminister ja Põlissoomlaste juht Timo Soini leiab, et Briti peaministri David Cameroni soov piirata välisriikidesse makstavaid lastetoetusi on igati mõistlik poliitika. Näiteks Soomes töötavate Eesti kodanike kodumaal elavatele lastele tuleks tema arvates samuti maksta lastetoetusi Eesti elatustaseme alusel.

"See lastetoetuste teema on meile soomlastele ka oluline asi. Kui meil on eestlastest töötajaid, keda on palju, siis oleks palju mõistlikum maksta neile lastetoetusi Eesti elatustaseme alusel, mitte Soome elatustaseme alusel. Kuigi kahe riigi elatustasemete vahe on muutumas väiksemaks, sest Eesti tõuseb majanduslikult," rääkis ta Verkkouutiste teatel Soome rahvusringhäälingu hommikuses telesaates.

Eile alanud Euroopa Ülemkogul on peamiseks teemaks Suurbritannia liidus jätkamise küsimus, mille üheks osaks on ka Londoni soov piirata teistest liikmesriikidest tulnud töötajate sotsiaaltoetusi, sealhulgas ka teistesse riikidesse makstavaid lastetoetusi. Sellele on aga vastu olnud paljud Ida-Euroopa riigid, eriti Visegrádi riigid eesotsas Poolaga, sest nende kodanikke elab ja töötab Suurbritannias palju.

"See on täiesti mõistlik poliitika," rõhutas Soini ja märkis, et sotsiaaltoetused ei tohiks olla teiste riikide kodanike jaoks rändemagnetid.

Cameron on Ida-Euroopa riikidega pidanud ka kahepoolseid kõnelusi ja märkinud, et päritoluriikides elavate laste lastetoetusi tuleb maksta päritolumaa elatustaseme alusel.

Rõivas: Eesti ja Soome lapsetoetused on juba praegu võrreldaval tasemel

Peaminister Taavi Rõivase sõnul ei erine Eesti ja Soome lapsetoetused sedavõrd palju, et indekseerimine annaks märgatava efekti.

“Numbreid vaadates on selge, et Eesti ja Soome lapsetoetused on juba praegu võrreldaval tasemel ning järgmisest aastast on kolmelapselise pere toetus Eestis suurem kui Soomes. Seetõttu ei oleks indekseerimisel olulist mõju,” ütles peaminister ERR-i uudisteportaalile.

Rõivas arutas lastetoetuste teemat eile õhtul Brüsselis ka Soome peaministri Juha Sipiläga.

Paet: see on Briti soovide doominoefekt

Endine Eesti välisminister ja praegune Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet (RE) teatas ERR-i uudisteportaalile kommentaariks, et Suurbritannia poolt Euroopa Liidule esitatud tingimused on tekitanud doominoefekti.

"See on Briti soovide doominoefekt. EL-i ja Briti kõneluste peaeesmärk on tugevdada EL-i liikmesuse toetust eelseisval Briti referendumil. Samas tekitavad kõnelused EL-is nõudmiste doominoefekti, millest pole lõpuks kellelgi midagi võita," nentis eurosaadik.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: