Ukraina valitsuskoalitsioon on ametlikult lagunenud, Jatsenjuk kutsus üles uut lehte pöörama ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Arseni Jatsenjuk ülemraadas
Arseni Jatsenjuk ülemraadas Autor/allikas: Sergei Supinsky/AFP/Scanpix

Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk kutsus täna ülemraadas küsimustele vastates üles uut lehte pöörama ning sõjakirvest maha matma. Täna hommikul sai seoses erakonna Omaabi avalduste laekumise kantseleisse ametliku kinnituse ka senise valitsuskoalitsiooni lagunemine.

"Ma pöördun kõigi Ukraina parlamendi liikmete poole - pöörakem uus lehekülg ning matkem maha sõjakirves. Peatagem kaos ja poliitiline kriis, mis sai alguse just nimelt parlamendi seinte vahel," rääkis ta Uniani teatel.

Jatsenjuki hinnangul on osapooled endiselt võimelised reformide teel edasi liikuma ning kutsuma riigis ellu vajalikud muutused. Peaministri arvates ei tohi anda võimalust hävineda kõigel selle, mida viimase kahe aasta joksul on õnnestunud saavutada.

Sarnase avalduse tegi Jatsenjuk ka eile.

"Ma ei räägi ainul kui peaminister, ma palun neid, kui inimene. Pöördun presidendi, tema fraktsiooni, kõikide demokraatlike jõudude poole: pöörakem uus lehekülg. Me ei tohi lubada riigi kokku kukkumise õudset stsenaariumi ja meil pole õigust korrata 2005. aasta vigu," rääkis peaminister.

"Seega peavad kõik end kätte võtma ja unustama minevikus tehtud solvangud. Minu käsi on ulatatud president Porošenkole ja tema fraktsioonile," lisas ta.

Valitsuskoalitsioon on lagunenud

Ülemraada esimees Volodõmõr Groisman teatas täna hommikul, et ülemraada kantseleisse saabusid erakonna Omaabi saadikute allkirjadega dokumendid, mis kinnitavad nüüd ametlikult nende lahkumist valitsuskoalitsioonist.

Sisuliselt tähendab see seda, et valitsuskoalitsiooni praegu enam ei eksisteeri.

"Kahju, kuid ma arvan, et me suudame poliitiliste konsultatsioonidega jätkata ning leiame lahenduse, kuidas riik raskemaks muutuvast olukorrast välja tuua," märkis Petro Porosenko Blokki kuuluv Groisman.

Pärast 2014. aasta parlamendivalimisi moodustasid Ukraina valitsuse 5 parteid: Jatsenjuki Rahvarinne (Народний фронт), Petro Porošenko Blokk (Блок Петра Порошенка "Солідарність"), Omaabi (Об'єднання "Самопоміч"), Üleukrainaline Ühendus Isamaa (Всеукраїнське об’єднання Батьківщина) ja Radikaalne Partei (Радикальна Партія).

Oleh Ljaško juhitud Radikaalse Partei fraktsioon lahkus valitsuskoalitsioonist juba eelmise aasta 1. septembril.

Ülejäänud on lahkunud praeguse poliitilise kriisi käigus: Batkivštšina lahkumisest teatas fraktsiooni juht Julija Tõmošenko üleeile, Omaabi teatas lahkumisest eile.

Samas on põhiline vastaseis just presidendi ja peaministri fraktsioonide vahel.

Läbirääkimistes osalevad praegu kõigi kunagise koalitsiooni viis fraktsiooni.

Ukraina president Petro Porošenko teatas 16. veebruaril, et praegune valitsus on kaotanud koalitsiooni usalduse ning seega peaks peaminister Arseni Jatsenjuk riigipea arvates tagasi astuma. Samuti peaks tema hinnangul tagasiastumisavalduse kirjutama surve alla jäänud peaprokurör Viktor Šokin. Peaprokurör teatas peagi ametist lahkumisest, ametliku lahkumisavalduse esitas ta täna.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: