Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Raplamaal vaieldakse endiselt Paluküla hiiemäe tuleviku üle

Maausuliste ja taarausuliste hinnangul on Paluküla hiiemägi Raplamaal nii püha koht, et sealt ei tohi isegi lilli noppida rääkimata puude langetamisest või aukude kaevamisest. Kuid Raplamaa spordirahva arvates peab hiiemägi jääma puhke- ja suusakeskusena kohaliku rahva käsutusse.

Nii on vaieldud juba palju aastaid, kuid eile õhtul Kädva külamajas toimunud rahvakoosolekul võis märgata arusaamade lähenemist, kuigi leppimisest on veel vara rääkida, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Paluküla hiiemägi on Lääne-Eesti olulisim looduslik pühapaik, kultusekoht ja arheoloogiamälestis. Samas ka Raplamaa suurim puhke- ja spordikeskus. Kehtna vallale kuuluv Paluküla hiiemägi koos Reevimäega on osa Kõnnumaa maastikukaitsealast. Et kaasajastada puhkevõimalusi tahab vald rajada hiiemäele külastuskeskuse ja suusanõlva.

"Planeeritud on rajada mäemaja, mis oleks külastajatele kasutada, samas oleks see kasutada ka nii öelda spordikeskusena. Samuti on mõte rajada siia tõstuk," selgitas Kehtna valla majandusnõunik Hans-Jürgen Schumann.

Külastuskeskus tuleb hiiemäe jalamil asuva Liivaku talu varemetele, laskumisnõlva kõrvale soovitakse teisaldatavat linttõstukit.

Maavalla Koja vanem Madis Iganõmm on nõus, et Palukülas võib sportida, kuid igasugune arendustegevus tuleb hiiemäel keelata.

"Meie oleme seda meelt, et see maja, mis on siia planeeritud, tuleks sinna parkimisplatsi kõrvale. Ja teine asi, mis seda tõstukit puudutab, siis selle vastu oleme me kindlalt. Seda meelt on ka loodulike pühapaikade riikliku arengukava ekspertnõukogu, et see siia ei sobi," rõhutas Iganõmm.

"Oleks hea, kui noored saaksid ka ikka millegagi siin tegeleda. Ja tõstuk peabki tänapäeval olema, linttõstuk, mis on teisaldatav. Muidu ei olegi võimalik mäesaabastega üles-alla käia," rääkis omakorda Paluküla elanik Ants Meresmaa.

Tõsi, spordirahvas pole alati olnud hiiemäel tegutsedes seadusekuulekas.

"See osa discgolfist, mis on paigaldatud mälestisele ilma muinsuskaitseameti loata, tuleb sealt ära viia, selleks on antud tähtaeg 1. maiks," lausus muinsuskaitseameti Raplamaa vaneminspektor Mikk Mutso.

Kädva külamajas vaieldi pikalt, kas üldse ja kuhu tohib hiiemäel midagi ehitada. Kehtna vald tahab Paluküla keskuse välja arendada aastaks 2020, aga enne tuleb leida rahastaja.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: