X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ieva Ilves rääkis Põltsamaa ühisgümnaasiumi õpilastele küberkaitsest

Täna pidas Läti riikliku küberjulgeolekupoliitika juht, president Toomas Hendrik Ilvese abikaasa Ieva Ilves küberkaitseteemalise loengu Põltsamaa ühisgümnaasiumi õpilastele.

Ilvese sõnul on õpilaste küberteadlikkuse tõstmise jaoks vaja kõigepealt teha suurt tööd õpetajatega, et nad jõuaksid õpilastele tehnoloogiateadmiste osas järele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ieva Ilves rääkis Põltsamaa ühisgümnaasiumi infotehnoloogia ja küberkaitse õppesuuna õpilastele nii oma töö eripäradest kui ka küberkaitsest laiemalt. Ilves rõhutas, et märkimisväärne osa küberturvalisusest on seotud sotsiaalmeediaga ning pani õpilastele südamele, et nad jälgiksid väga hoolega, millist infot nad enda kohta avaldavad.

"Võib-olla see on üks lihtsatest asjadest - lihtsalt alati meeles pidada, mida sa internetti või sotsiaalmeediasse üles paned, mis on seal, mis jääb sinna. Olla kindel, et sa tahad sellest kümne aasta pärast lugeda või et su perele või sõpradele sobib, et see on internetis," selgitas ta.

Ilves julgustas Põltsamaa potentsiaalseid tulevasi kübereksperte kindlasti selle valdkonnaga edasi tegelema. Ta märkis, et selle eriala potentsiaal on tohutu, kuna 2020. aastaks on Euroopa Liidust ennustatavasti puudu miljon infotehnoloogiatöötajat. Kõigepealt tuleb aga harida õpetajaid.

"Ma julgustaksin koole väga õpetajatega töötama. Me üritame seda probleemi Lätis käsitleda, et õpetajad jõuaksid õpilastele järele, sest lapsed arvavad, et see on igav. Nad on juba tehnoloogias ees. Kui koolid saavad aidata õpetajatel jõuda lähemale õpilaste tasemele, siis ma arvan, et see aitab dialoogile kaasa, et saada laste silmis usaldusväärsust," lausus Ieva Ilves.

Ilves tõdes pooletunnise loengu lõpuks, et küberkaitse on siiski keeruline teema, mida tuleb selgitada isegi poliitikutele. Poliitikanõuniku töö suurima raskusena tõigi ta välja, et kui parasjagu võimul oleval valitsusel hakkab juba küberkaitsest selgem arusaam tekkima, vahetub võim ning selgitustööga tuleb justkui uuesti otsast alata.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: