Salmond: kui Inglismaa otsustab EL-ist lahkuda korraldab Šotimaa kiiresti teise iseseisvusreferendumi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Alex Salmond.
Alex Salmond. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kui enamuse moodustav Inglismaa valijaskond otsustab referendumil hoolimata Šotimaa arvamusest hääletada Euroopa Liidust lahkumise poolt, siis kasvab Šotimaal kiiresti surve teise iseseisvusreferendumi korraldamiseks, leidis Šoti valitsuse endine juht Alex Salmond.

Šotimaa tänane esiminister Nicola Sturgeon on soovinud, et Suurbritannia jääks Euroopa Liidu liikmeks. Samuti näitavad Šotimaal läbi viidud avaliku arvamuse küsitlused, et enamus viiest miljonist šotlasest on samuti EL-i jäämise poolt, vahendas Reuters.

Samas elab Inglismaal 53 miljonit inimest, kes moodustavad 84 protsenti kogu valijaskonnast, mistõttu jääks viie miljoni šotlase hääl referendumil selgelt vähemusse.

"Ma arvan, et referendumi tulemus seisab kogu Suurbritannias noateral ehk see sõltub täielikult sellest, kuidas erinevad osapooled oma seisukohti argumenteerivad. Ma ei hinda Cameroni poolt saavutatud kokkulepet kõrgelt, kuna võrreldes teiste aspektidega on selle kaalukus marginaalne," ütles Šoti valitsuse endine juht BBC-le

"Juhul, kui meid tiritakse vastu meie tahtmist Euroopa Liidust välja, siis toimuks teine Šoti iseseisvusreferendum väga kiiresti," leidis Salmond.

Šotlased olid 2014. aastal iseseisvuse kuulutamise vastu, kuna referendumi tulemusena hääletas 55 protsenti šotlastest status quo säilimise poolt. Pärast seda on aga Šoti iseseisvust pooldava Šoti Rahvusliku Partei saadikud võtnud autonoomse piirkonna parlamendis 59 kohast 56 endale.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: